Podstępny autyzm.

Wiele dzieci posiada cechy autystyczne, nawet jeśli nie zdiagnozowano u nich choroby – wynika z badań brytyjskich naukowców, o których informuje „Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry”. 

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, w których wzięło udział 8 tys. dzieci, wykazały, że cechy autystyczne mogą być niezauważalne i wiele osób może je posiadać wcale o tym nie wiedząc. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet te niezauważalne cechy mogą mieć wpływ na rozwój dziecka i utrudniać jego komunikację z otoczeniem.
Najbardziej podatni są chłopcy, u których autyzm występuje znacznie częściej niż u dziewczynek.

Naukowcy twierdzą, że obecność cech autystycznych nie ma związku z poziomem IQ, choć wśród dzieci posiadających wysoki współczynnik inteligencji werbalnej, określającej zdolności językowe, dziewczynki są w stanie lepiej komunikować się z otoczeniem niż chłopcy.

Prowadzący badania prof. David Skuse podkreśla, że w obliczu tych faktów nie powinno się dzielić społeczeństwa na osoby autystyczne i resztę.

„Należy mieć świadomość, że istnieją dzieci, u których nie zdiagnozowano autyzmu, lecz mają podwyższony poziom cech autystycznych. Dzieci te częściej niż inne mają problemy emocjonalne” – mówi prof. Skuse.

Naukowcy mają nadzieję, że uzyskane informacje pozwolą lepiej zbadać uwarunkowania genetyczne autyzmu i opracować skuteczniejsze metody terapii. Możliwe, że wyposażeni w taką wiedzę rodzice i nauczyciele będą bardziej świadomie reagować na zachowanie dzieci o cechach autystycznych. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>