Podczas negocjacji lepiej podać dokładną kwotę.

Precyzyjne określenie oczekiwanej pensji lub proponowanej ceny daje większą szansę na powodzenie w negocjacjach niż posługiwanie się okrągłymi sumami – radzi „Journal of Experimental Social Psychology”. Większość ludzi ma skłonność do zaokrąglania kwot pieniężnych, którymi operuje w trakcie negocjacji z partnerem (pracodawcą, nabywcą, klientem). Jednak naukowcy z Columbia Business School (USA) przekonują, że bardziej skuteczną strategią jest zaproponowanie dokładnej sumy, np. 5025 zł zamiast równych 5000 zł.

Podanie precyzyjnej liczby sprawia, że jesteśmy postrzegani przez przeciwnika jako ktoś, kto jest dobrze poinformowany o wartości swojej oferty, wie, co robi i pozostawia mniej miejsca na dodatkowe negocjacje w kierunku obniżenia proponowanej stawki.

„Sygnalizowanie poprzez podanie konkretnej liczby, że jesteś dobrze poinformowaną osobą może być wykorzystywane w każdej sytuacji negocjacyjnej w celu zaznaczenia faktu, iż odrobiłeś swoją pracę domową” – komentuje Malia Mason, współautorka badania.

Naukowcy poprosili uczestników badania o wszczęcie negocjacji podczas wizyty u jubilera lub sprzedaży używanego samochodu. Niektórzy badani byli proszeni o posługiwanie się zaokrąglonymi sumami, podczas gdy inni operowali precyzyjnymi kwotami.

Okazało się, że osoby, które podawały partnerowi w negocjacjach dokładne liczby, były bardziej cenione przez towarzyszy, ponieważ sprawiały wrażenie znających się na rzeczy i nie dających się wystrychnąć na dudka. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>