Podawane podczas ciąży steroidy mogą sprzyjać ADHD.

Steroidy (sterydy), dzięki którym przedwcześnie urodzone dzieci lepiej się rozwijają, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń takich jak ADHD – informuje pismo „PLoS One”. U wcześniaków – czyli dzieci urodzonych pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży – często pojawiają się problemy zdrowotne. Steroidy – na przykład deksametazon – podawane są ciężarnym kobietom, u których istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Dzięki temu płuca dziecka rozwijają się szybciej, co zmniejsza ryzyko poważnych problemów z oddychaniem po urodzeniu.

Badania specjalistów z Imperial College w Londynie oraz uniwersytetu w Oulu ( Finlandia) wykazały, że steroidy mogą wpływać na rozwijający się mózg, a u dzieci, których matkom podawano je w czasie ciąży jest większe ryzyko zaburzeń uwagi – takich jak ADHD – w wieku ośmiu lat.

W wieku 16 lat nie stwierdzono takiego wpływu, co jednak mogło wynikać z niewielkiej liczby badanych dzieci. Porównywano rozwój 37 wcześniaków, których matkom podawano steroidy oraz 185 dzieci o tej samej wadze i wieku rozwojowym, które nie korzystały z takiego leczenia.

Zdaniem specjalistów odkrycie przemawia za regularnymi badaniami przeglądowymi. Rezygnacja ze steroidów byłaby w przypadku wcześniaków niebezpieczna dla zdrowia i życia dziecka.

Przyczyny przedwczesnych porodów nie zostały jeszcze dokładnie wyjaśnione, wiadomo że sprzyjają im na przykład infekcje układu moczowego, stany przedrzucawkowe, problemy z łożyskiem, otyłość czy cukrzyca ciążowa.

Do prognozowania przedwczesnego porodu wykorzystywany jest test na poziom białka – płodowej fibronektyny. Zwykle pojawia się w wydzielinie pochwowej około 22 tygodnia ciąży, potem zanika i pojawia się znów w pod koniec ciąży. Wydzielanie fibronektyny po 22 tygodniu ciąży może wskazywać na ryzyko przedwczesnego porodu. Podobne znaczenie ma pomiar hormonu – progesteronu – w ślinie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>