Pod Poznaniem ruszy pierwsza na świecie fabryka pomidorowego soku, który ma pomóc w walce z rakiem!

Produkcja soku z pomidorów, który ma ułatwić chorym walkę z nowotworami rozpocznie się pod koniec tego lata w Pobiedziskach koło Poznania – podaje Głos Wielkopolski. Sok produkowany będzie w oparciu o patent profesora Piotra Chomczyńskiego. Będzie to pierwsza przetwórnia tego rodzaju w Polsce i na świecie.

Decydując się na inwestycję w Polsce, profesor postanowił skorzystać z unijnych dotacji dla przedsięwzięć innowacyjnych. Jego wniosek znalazł się na liście kilkuset projektów mających szansę na dotacje. Teraz czeka na podpisanie umowy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Do wytwarzania soku naukowiec wykorzysta wyniki swoich badań. Technologia powstała mniej więcej pięć lat temu. Została już opatentowana w USA i Europie.

Budynek spółki Cinna w Pobiedziskach powstawał prawie dwa lata. W najbliższych miesiącach zakład zostanie wyposażony w urządzenia, z których część zamówiono u krajowych producentów. Będzie to pierwsza przetwórnia tego rodzaju w Polsce i na świecie. Dotychczas profesor produkował ten sok wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Jeśli produkt będzie się cieszył dużym wzięciem, jego firma zostanie rozbudowana.

- Produkt będzie podwójnie pasteryzowany-wyjaśnia Stefan Oziewicz, prezes spółki Cinna. – Zainteresowani tym produktem są już odbiorcy
z Niemiec i Skandynawii – zapewnia prezes. Sok będzie produkowany z surowców rodzimej produkcji. Miejscowa będzie też oligoceńska woda oraz opakowania, czyli szklane butelki.

Substancją leczniczą będzie zawarty w pomidorach likopen, który ułatwia organizmowi zwalczanie raka prostaty i raka przewodu pokarmowego, a także chorób serca. Lekarze twierdzą, że ta substancja odbudowuje połączenia międzykomórkowe. – Generalnie dieta oparta na warzywach i owocach zmniejsza zachorowalność – zapewnia doktor Jerzy Załuski z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>