Poczucie humoru może uczynić dziecko ofiarą przemocy w szkole.

Masochistyczny styl poczucia humoru naraża ucznia na fizyczną i psychiczną przemoc ze strony rówieśników – wynika z badań opublikowanych na stronie internetowej Keele University. Naukowcy z brytyjskich uczelni (Keele University, University of Strathclyde i Oxford Brookes University) na podstawie dwuletnich badań z udziałem dzieci w wieku 11-13 lat doszli do wniosku, że uczniowie, którzy stosują masochistyczny rodzaj humoru, polegający na słownym uwłaczaniu samemu sobie i zachowaniu prowadzącym do kompromitowania się w oczach innych w celu nawiązania bliższej relacji z drugim człowiekiem, znacznie częściej stają się ofiarami przemocy w szkole niż osoby, które preferują odmienne, pozytywnie nacechowane style poczucia humoru (humor adaptacyjny i afiliacyjny).

W dodatku z obserwacji badaczy wynika, że u dzieci źle traktowanych przez rówieśników wzrasta częstotliwość używania masochistycznej formy humoru, co oznacza, iż uczniowie ci wpadają w błędne koło i ciężko im zaprzestać zachowywania się w określony sposób, który jednocześnie prowadzi do agresji ze strony innych.

„Nasze badanie pokazuje, że humor odgrywa ważną rolę w dziecięcych interakcjach i dzieci, które stosują humor w celu uczynienia z siebie zabawnego obiektu są narażone na większe ryzyko bycia ofiarą znęcania się” – mówi dr Claire Fox, główna badaczka.

Naukowcy przekonują jednak, że negatywne zastosowanie humoru jest w większym stopniu zjawiskiem wyuczonym i podatnym na wpływ środowiska społecznego, niż uwarunkowanym genetycznie. Dlatego zachowanie to może zostać zmodyfikowane, a dzieci mają szansę nauczyć się wykorzystywania humoru w inny sposób. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>