Początkujący gracze komputerowi doświadczają syndromu Lady Makbet.

Początkujący gracze w agresywne gry komputerowe doświadczają syndromu Lady Makbet, czyli silnej potrzeby oczyszczenia się w wyniku wyrządzania wirtualnej przemocy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Luksemburgu przeprowadzili prosty eksperyment. Prosili 76 ochotników, żeby po zakończeniu 15-minutowej rozgrywki w pełną przemocy grę komputerową, wybrali sobie drobny upominek z przygotowanego wcześniej zestawu.
Początkujący gracze częściej wybierali produkty przeznaczone do higieny osobistej, takie jak żel pod prysznic, pastę do zębów czy dezodorant. Ponadto, wykazywali większy poziom niepokoju spowodowany grą. W „Makbecie” Szekspira po dokonanej zbrodni Lady Makbeth nie może pozbyć się złudzenia, że z jej dłoni nie da się zmyć krwi.

Jak wyjaśnia dr Andre Melzer, na łamach serwisu „AlphaGalileo”, syndrom Makbeta lub Lady Makbet, to przymus obmycia się, aby pozostać moralnie czystym. Wywołany jest niepokojącymi emocjami.

Naukowcy zaobserwowali, że ten efekt pojawia się szczególnie, kiedy gry komputerowe wiążą się z agresją przeciwko ludziom.

Pełne wyniki badań zostaną ogłoszone w piśmie „Journal of Experimental Social Psychology”.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>