Po raz pierwszy wszczepiono innowacyjny polski implant słuchowy dziecku.

Pierwszą operację wszczepienia innowacyjnego polskiego implantu słuchowego pięcioletniemu dziecku z tzw. częściową głuchotą przeprowadzili specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – poinformowano 15 maja na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją z okazji IX Europejskiego Kongresu Implantów Słuchowych u Dzieci (ESPCI), który odbywał się w dniach 14-17 maja w Warszawie. Jest to najważniejsze na świecie wydarzenie o tej tematyce.
Operację, którą przeprowadził prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, obserwowało 1624 specjalistów przybyłych na kongres z całego świata – część z nich (250 osób) na miejscu, w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, a reszta na ekranach w salach wykładowych Hotelu Hilton w Warszawie.

„Zaprojektowany przez nas implant pozwala wprowadzić elektrody do ślimaka tak, by zachować resztki słuchu u osób z tzw. częściową głuchotą (znacznie zaburzony odbiór tonów wysokich – przyp. PAP). Jest to obecnie najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze urządzenie tego typu. Implant dostarcza zarazem większej stymulacji pozwalającej na lepsze rozumienie mowy i lepszą rehabilitację” – powiedział prof. Skarżyński, który pełni funkcję prezydenta kongresu.

Propozycję nowego urządzenia naukowcy z Instytutu przedstawili 2,5 roku temu. Po uzyskaniu zgody Komisji Bioetycznej, implant wszczepiono 15 dorosłym osobom z częściową głuchotą. Obecnie wiadomo, że ich stan jest bardzo dobry, 14 z nich rozumie obecnie mowę w blisko 100 proc.

Jak ocenił obecny na konferencji prasowej prof. David McPherson z Brigham Young University w Provo (USA), nowe implanty pozwalają osobom z częściową głuchotą lepiej lokalizować dźwięki i lepiej słyszeć w hałasie. Daje to dzieciom szanse na lepszą edukację, a w przyszłości na aktywność zawodową i społeczną.

Prof. Skarżyński przypomniał, że leczenie głuchoty częściowej jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ chodzi o to, by nie uszkodzić resztek słuchu, a dodatkowo go poprawić. Do niedawna wydawało się to niemożliwe.

W 2002 r. prof. Skarżyński przeprowadził pierwszą na świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego dorosłemu pacjentowi z częściową głuchotą, a w 2004 r. – operację tę wykonał u dziecka.

Polskie dokonania na polu leczenia uszkodzeń słuchu zostały docenione przez międzynarodową społeczność naukową, która przyznała zespołowi z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu organizację IX Europejskiego Kongresu Implantów Słuchowych u Dzieci.

W kongresie, na którym prezentowane są najnowsze osiągnięcia w zakresie diagnostyki uszkodzeń słuchu oraz leczenia i rehabilitacji pacjentów, uczestniczyło ok. 1700 specjalistów, w tym wielu o światowej sławie. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>