Płytka nazębna może sprzyjać zabójczym nowotworom.

Brak dbałości o higienę jamy ustnej może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu z powodu nowotworu o 80 proc. – informuje „British Medical Journal”. Takie wyniki dały przeprowadzone w Szwecji badania obserwacyjne, które objęły niemal 1400 losowo wybranych dorosłych mieszkańców Sztokholmu. Obserwowano ich przez 24 lata (1985-2009). Do roku 2009 na nowotwory zmarło 58 spośród obserwowanych, przy czym kobiety stanowiły 35,6 proc. Mężczyźni umierali z powodu nowotworu w wieku przeciętnie 60 lat, a kobiety – 61 lat. Spodziewany czas życia był dla obu płci wyraźnie wyższy – dla kobiet o 13 lat, dla mężczyzn o 8,5 roku, tak więc zgony te można uważać za przedwczesne. W przypadku kobiet główną przyczyna śmierci z powodu nowotworu okazał się rak piersi, podczas gdy w przypadku mężczyzn były to różne nowotwory. Zęby zmarłych z powodu nowotworów były w większym stopniu pokryte płytką niż u pozostałych osób.

Płytkę nazębną tworzy pokrywająca ząb warstwa bakterii – także w miejscach pomiędzy zębami oraz w części niedostatecznie osłoniętej przez dziąsło. Obecność płytki nazębnej sprzyja próchnicy oraz zapaleniu dziąseł i może doprowadzić do utraty zębów.

Wcześniejsze badania wskazują na związek pomiędzy płytką nazębną a różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. W przypadku nowotworów większe ryzyko ich występowania wiąże się prawdopodobnie z zakażeniami i procesem zapalnym, które uważane są za przyczynę co piątego nowotworu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>