Pluskwy coraz odporniejsze.

Dzięki biologicznym sztuczkom pijące naszą krew pluskwy nie boją się już insektycydów – informuje pismo „Scientific Reports”.
Pluskwy z reguły atakują ludzi we śnie, przy zgaszonym świetle, najchętniej około 3-4 w nocy. Ich ukłucia są bezbolesne, ale budząc się można zobaczyć na rękach i nieosłoniętych częściach ciała swędzące plamki. Za dnia pluskwy kryją się w zakamarkach – mogą zresztą przeżyć bez pożywienia aż 500 dni. Na szczęście nie przenoszą chorób. Pluskwy występują coraz powszechniej na całym świecie- nie tylko w egipskich hotelach, ale i w nowojorskich apartamentach czy polskich pociągach. Kiedyś można je było wytępić za pomocą środków owadobójczych, zwłaszcza pyretroidów, ale pojawiły się pluskwy odporne na te chemikalia. Swój ewolucyjny sukces zawdzięczają licznym korzystnym przystosowaniom.

Naukowcy odkryli już 14 genów, związanych z takimi cechami jak szczególnie gruby chitynowy oskórek, utrudniający przenikanie trucizn lub mutacje zapobiegające uszkodzeniu przez pestycydy układu nerwowego, na przykład wytwarzanie większych ilości rozkładających chemikalia enzymów czy białek zakłócających rozprzestrzenianie się szkodliwych substancji w organizmie owada.

Jak wyjaśnia Subba Palli, profesor entomologii z University of Kentucky, pluskwy stosują kombinację kilku takich mechanizmów ochronnych – zwykle trzech albo czterech. Jego badania dotyczyły 21 populacji owadów, pochodzących z budynków w pobliżu uniwersytetu.

Być może uda się opracować środki zakłócające działanie zapewniających pluskwom odporność genów. Na razie sprawdzają się proste środki. Na przykład w Indiach wystawia się meble na działanie słońca – pluskwy wypełzają z nich i giną od gorąca. Także w USA stosuje się metoda „wygrzewania pluskiew” , ogrzewając pomieszczenia do 35 stopni Celsjusza.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>