Plastikowy „makaron” pomoże po urazach rdzenia kręgowego.

Implanty podobne do włoskiego makaronu mogą pomóc w regeneracji przerwanego rdzenia kręgowego – informuje „New Scientist”. Urazy rdzenia kręgowego przerywają połączenia nerwowe – sygnały z mózgu nie docierają do mięśni, a informacje z receptorów czuciowych nie trafiają do mózgu. Uszkodzenia nie zostają z czasem naprawione – m.in. dlatego, że w rdzeniu tworzą się blizny oraz cysty wypełnione cieczą. Te przeszkody można by przezwyciężyć za pomocą biodegradowalnych „szablonów” dla rosnących włókien nerwowych.
Włoscy naukowcy z zespołu Angelo Vescovi (uniwersytet w Mediolanie) uważają, że optymalne byłyby rurki przypominające odmianę makaronu – bucatini. Bucatini kształtem przypomina spaghetti, ale jego charakterystyczną cechą jest przechodząca przez środek makaronu niewielka dziurka. Nazwa pochodzi od włoskich słów oznaczających „dziurę” (buco) i „przebić” (bucato).

„Makaron” – rurki o długości 3 mm i średnicy 0,5 mm – wykonano z dwóch biodegradowalnych tworzyw – polikaprolaktonu (PCL) oraz kopolimeru kwasu DL- polimlekowego i kwasu glikolowego (PLGA), pokrytych warstwą białek.

Rurki wypełniono żelem zawierającym naturalne substancje, które wspomagają naprawę i wzrost nerwów i wszczepiono do cyst powstałych w uszkodzonych miejscach. Dzięki ich użyciu po kilku miesiącach włókna nerwowe połączyły się i szczury z uszkodzeniami rdzenia kręgowego odzyskały częściowo ruchomość tylnych łap.

Oprócz włókien nerwowych pojawiły się także wyspecjalizowane komórki oraz naczynia krwionośne, których potrzebują do życia. Być może w przyszłości uda się w ten sposób pomóc pacjentom z porażeniami kończyn. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>