Plastikowe śmieci zagrożeniem dla albatrosów.

Tysiące albatrosów rocznie ginie na skutek połykania plastikowych śmieci pływających w oceanach – piszą naukowcy na łamach „Public Library of Science ONE”. Albatrosy, żerując w poszukiwaniu ryb, często przez pomyłkę połykają plastikowe przedmioty pływające w wodzie.

Badania tego zjawiska prowadzili w pobliżu Hawajów naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Obserwowali oni dwie populacje albatrosów ciemnolicych, zamieszkujące na dwóch atolach – Kure i Oahu. Ptakom przyczepiono miniaturowe nadajniki, żeby śledzić miejsca żerowania. Następnie tym samym osobnikom przepłukiwano żołądki, wydobywając plastikowe przedmioty.

Okazało się, że ptaki z atolu Kure mają nawet dziesięciokrotnie więcej plastiku w żołądkach. Żerowały one w pobliżu rozległej plamy śmieci, która dryfowała tysiące kilometrów aż z Azji – wyjaśnia kierująca badaniami, dr Lindsay Young z Uniwersytetu Hawajów.

Analiza treści żołądków potwierdziła, że były to śmieci pochodzenia azjatyckiego. Mimo że badanie ptasich żołądków nie należało do przyjemności, miały ono też humorystyczny akcent. „Robiliśmy to zaraz po Bożym Narodzeniu. W żołądkach ptaków było mnóstwo małych zabawek i figurek związanych ze świętami. Żartowaliśmy, że moglibyśmy z nich zrobić szopkę noworoczną” – opisuje Young.

Dodaje, że najwięcej śmieci w żołądkach albatrosów to resztki sieci rybackich i inne przedmioty związane z rybołówstwem. Jest też bardzo dużo zapalniczek. Najdziwniejszym przedmiotem, jaki badaczka dotąd znalazła w żołądku albatrosa, było nietknięte pudełko z kremem do twarzy.

Young podkreśla, że plastik w żołądku albatrosa oznacza powolne umieranie ptaka. Blokowany jest przewód pokarmowy, zmniejszony pobór pożywienia, ptak nie może zaspokoić głodu. Do tego dochodzi zatrucie toksycznymi substancjami. Taki los dotyka tysięcy albatrosów. KRX

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>