Plastik podnosi ciśnienie.

Związki chemiczne obecne w tworzywach sztucznych oraz przetworzonej żywności mogą mieć związek z podwyższonym ciśnieniem tętniczym u dzieci i młodzieży – informuje „Journal of Pediatrics”. Ftalany – sole i estry kwasu ftalowego – używane są głównie jako plastyfikatory, czyli substancje poprawiające elastyczność tworzyw sztucznych (a także takie cechy jak wytrzymałość czy przezroczystość). Ponieważ ftalany słabo wiążą się z plastikiem, są z niego stopniowo uwalniane. Nie mają zapachu i są bezbarwne, toteż ich wszechobecność pozostaje niezauważalna. Ftalany uwalniają się zarówno z wykładzin podłogowych, jak i plastikowych kubków czy opakowań. Do niedawna uważane były za nieszkodliwe, jednak coraz więcej wskazuje, że ich spożycie może być szkodliwe (do żywności przedostają się z opakowań). W szczególności dotyczy to młodych, rozwijających się organizmów.

Badania przeprowadzone przez naukowców z New York University Langone Medical Center, University of Washington oraz Penn State University School of Medicine objęły niemal 3000 dzieci i nastolatków z wielu regionów Stanów Zjednoczonych. Mierzono u nich ciśnienie krwi oraz zawartość produktów rozpadu DEHP w moczu. Okazało się, że ekspozycja na DEHP – czyli ftalan di-(2-etyloheksylowy) może mieć związek z pojawiającym się u dzieci i młodzieży podwyższonym ciśnieniem krwi w fazie skurczu.

Każdemu trzykrotnemu zwiększeniu stężenia produktów rozpadu DEHP w moczu towarzyszył wzrost ciśnienia tętniczego o 1 milimetr słupa rtęci. Dla jednostki nie jest to dużo, ale w skali całego społeczeństwa taki efekt ma już poważne znaczenie – twierdzą prowadzący badania specjaliści. Ich zdaniem odpowiednie regulacje prawne i modyfikacja zachowań mogłyby zmniejszyć zagrożenie.

„Ftalany mogą zakłócać działanie komórek serca i powodować stres oksydacyjny, szkodliwie wpływający na tętnice” – powiedział główny autor badań, prof. Leonardo Trasande z NYU Langone Medical Center.

Nadciśnienie – czyli ciśnienie skurczowe krwi przekraczające 140 milimetrów słupa rtęci – staje się coraz powszechniej występującą chorobą. Najczęściej występuje po 50. roku życia, jednak coraz częściej dotyczy osób młodych (między innymi z powodu otyłości). W USA aż 14 proc. osób w wieku dorastania ma nadciśnienie lub stan przednadciśnieniowy.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>