Plaster leczy nowotwory skóry.

Wyposażone w baterie plastry umożliwiają pacjentom leczenie w domu lub przyszpitalnych ambulatoriach, co stanowi świetną alternatywę dla długich hospitalizacji.

Obecnie zmiany nowotworowe skóry usuwa się chirurgicznie. Wiąże się to z powstawaniem blizn oraz ryzykiem wdania się zakażenia……..
Rozwiązanie Szkotów jest adaptacją już dostępnej dla chorych z rakami skóry terapii fotodynamicznej (photodynamic therapy treatment, PDT).

Podczas PDT objęte nowotworem obszary skóry są pokrywane światłoczułym kremem. Jest on następnie aktywowany podczas kontrolowanego naświetlania. Zastosowanie fotouczulaczy w diagnostyce i leczeniu nowotworów wiąże się z odkryciem w latach 40. XX wieku zjawiska selektywnego gromadzenia się barwników porfirynowych w tkankach rakowych.

Niestety, do tej pory urządzenia do terapii fotodynamicznej były bardzo duże i wymagały od pacjentów siedzenia nieruchomo przez kilka godzin, oczywiście w szpitalu.

Plaster działa dokładnie tak samo, ale jest dużo poręczniejszy (mały, tani i przenośny). Wynalazek Szkotów zostanie udostępniony chorym w ciągu najbliższych 2 lat. Na pewno zmniejszy on uciążliwość leczenia, będzie też mogło z niego skorzystać więcej osób.

Plaster zaprojektowało dwóch profesorów: fizyk Ifor Samuel z St. Andrews University oraz James Ferguson, szef oddziału fotobiologii w Ninewells Hospital. Prace nad wynalazkiem zajęły im 4 lata.

Zaadaptowaliśmy najnowsze osiągnięcia technologiczne do istniejących metod leczenia. W ten sposób udało nam się uzyskać kompaktowe źródło światła do terapii nowotworów skóry. Można je naklejać jak zwykły plaster, a baterie nosić jak iPoda — chwali się profesor Samuel.

Profesor Feguson nadmienia z kolei, że próby kliniczne wypadły pomyślnie, a pacjenci domagają się leczenia tą metodą. Jednocześnie można nosić więcej niż jeden plaster, pokrywając kilka zmienionych nowotworowo obszarów skóry. Do tej pory wypróbowaliśmy to na ponad 20 pacjentach i rezultaty są porównywalne ze standardowym szpitalnym leczeniem fotodynamicznym.

Podobnie jak inne formy terapii fotodynamicznej, plaster nadaje się tylko dla osób z lżejszymi postaciami nieczerniakowych raków skóry (nie są zajęte głębsze warstwy tkanki). Poważniejsze przypadki leczy się chirurgicznie, radioterapią i niekiedy chemioterapią.

Anna Błońska , www.kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>