Plaga otyłości i nadwagi w Europie

Otyłość i nadwaga są problemem prawie 30% mężczyzn i 40% kobiet w Unii Europejskiej. Gdy dodamy do tego 22 miliony dzieci z nadwagą, otrzymamy obraz prawdziwej plagi. Włoski poseł Alessandro Foglietta z grupy UEN proponuje, by edukację żywieniową zaczynać już od przedszkola. Automaty z owocami w szkołach i kolorowe informacje o jakości produktów zachęciłyby dzieci do jedzenia zdrowo.

Poseł uważa, iż w naszym społeczeństwie otyłość i nadwaga często nie są postrzegane jako prawdziwy problem. – Zwykle uważamy, ze dotyczą kogoś innego, tymczasem zagrożone mogą być nasze dzieci i my sami. Najniebezpieczniejsze są konsekwencje zdrowotne: problemy z krążeniem, cukrzyca – mówi Foglietta.
- Produkty spożywcze muszą być lepiej oznakowane – uważa poseł. – Konsumenci powinni otrzymywać na etykiecie przejrzyste informacje na temat wartości odżywczych, kalorii, tak, aby sami mogli wybrać między zdrowym i mniej zdrowym modelem żywienia.
Włoski deputowany chce, żeby kolorowe, atrakcyjne oznaczenia przykuwały uwagę dzieci, a dorosłych przekonały do zapoznania się z informacja o jakości produktu.
Rodzice w procesie wychowania powinni wpajać dzieciom nawyki zdrowego żywienia, podkreśla Foglietta. „Dzieci są szczególnie podatne na zagrożenie, gdyż nie myślą o kaloriach, tylko kierują się smakiem. Spełnianie wszelkich zachcianek kulinarnych dziecka i oszczędzanie na jedzeniu przynosi w dalszej perspektywie fatalne rezultaty”.
Komisja Europejska wydała niedawno Białą Księgę w sprawie żywienia i problemów zdrowotnych związanych z otyłością i nadwagą. Odpowiedzią Parlamentu na opracowanie Komisji jest sprawozdanie z własnej inicjatywy autorstwa włoskiego posła z grupy Unii na rzecz Europy Narodów (UEN), Alessandro Foglietty. Dokument przyjęła jednogłośnie parlamentarna Komisja Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. W czwartek nad propozycją zagłosują wszyscy posłowie obecni na posiedzeniu plenarnym. Warto przeczytać poniższy raport, który został zamieszczony na portalu www.mp.pl

Sprawozdanie Alessandro Foglietty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>