Płaczące dziecko lepiej zostawić w spokoju.

Badacze z Temple University (USA) radzą na łamach czasopisma „Developmental Psychology”, aby nie reagować na nocny płacz dziecka i pozwolić mu na samodzielnie uspokojenie się i ponowne zapadnięcie w sen. Amerykańscy naukowcy przekonują, że nie należy nadmiernie reagować na nawoływanie niemowlęcia, które przebudziło się w nocy, gdyż może to utrudnić maleństwu przyzwyczajenie się do regularnych pór odpoczynku. Poza tym częste niedosypianie może zaszkodzić również matce i wywołać u niej objawy depresji. „Jeśli matki dostrajają się do nocnych pobudek lub jeśli dziecko ma nawyk zasypiania podczas karmienia piersią, może ono nie nauczyć się, w jaki sposób samemu się uspokajać, co stanowi niezbędny warunek dla regularnego snu” – przestrzega Marsha Weinraub, autorka badania.

W celu ułatwienia życia rodzicom, eksperci sugerują, aby postarać się kłaść dziecko do łóżeczka o ustalonej godzinie i pozwalać mu na samodzielne zaśnięcie. Pocieszają również, że zwykle dzieci, które w wieku 6 miesięcy budzą się w nocy kilka razy na tydzień, coraz częściej zaczynają przesypiać całe noce, gdy są starsze (15, 24 miesiące).

Z badań naukowców wynika, że większość niemowląt (66 proc.) dobrze sypia w nocy i przebudza się najwyżej raz w tygodniu. Jednak około jedna trzecia dzieci ma większe problemy ze snem. Są to najczęściej chłopcy, nierzadko charakteryzowani jako dzieci z trudnym temperamentem, który jest związany z łatwym irytowaniem się i rozpraszalnością uwagi.

Wśród niemowląt skłonnych do nocnych pobudek przeważają też dzieci karmione piersią. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>