Pieśni religijne służą zdrowiu seniorów.

Seniorzy, którzy słuchają muzyki religijnej, zwłaszcza gospel, mniej boją się śmierci, są bardziej zadowoleni z życia, mają wyższe poczucie własnej wartości oraz poczucie kontroli nad własnym życiem – wynika z badań opublikowanych w piśmie „The Gerontologist”. Analizę przeprowadzili naukowcy z czterech amerykańskich uniwersytetów (Baylor University, University of Texas-San Antonio, Bowling Green State University oraz Duke University). Przyjrzeli się oni danym pochodzącym z szerzej zakrojonych badań „Religion, Aging, and Health Survey”, w których wzięły udział osoby po 65. roku życia (zarówno o białym, jak i o czarnym kolorze skóry). Pod uwagę wzięto grupę 1024 osób, wśród których znaleźli się praktykujący chrześcijanie, ateiści oraz osoby, które w przeszłości identyfikowały się z chrześcijaństwem, ale przestały praktykować.

Badani wzięli udział w ankiecie dotyczącej tego, jak często słuchali muzyki religijnej, w tym muzyki gospel, w skali od „nigdy” do „kilka razy dziennie”. Następnie mieli określić, w jakim stopniu identyfikują się ze zdaniami takimi jak: „trudno mi poradzić sobie z myślą o śmierci”, „to są najlepsze lata mojego życia”, „mam pozytywny stosunek do siebie” czy „mam duży wpływ na większość rzeczy w moim życiu”.

Po przeanalizowaniu ankiet okazało się, że muzyka religijna wpływała pozytywnie na stan ducha seniorów bez względu na wiek, kolor skóry czy status społeczno-ekonomiczny.

„Religia jest ważnym zasobem społeczno-emocjonalnym, który już wcześniej łączono z korzystnym oddziaływaniem na zdrowie psychiczne seniorów. Te badania wskazują, że również słuchanie muzyki religijnej sprzyja dobremu samopoczuciu” – komentują badacze. (PAP)

koc/ ula/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>