Pierwszy w Polsce Ośrodek dla chorych na Alzheimera!

Pierwszy polski ośrodek dla chorych na Alzheimera
Remont obiektu, w którym wkrótce rozpocznie działalność pierwszy w Polsce i drugi w Europie Ośrodek Alzheimerowski, zakończył się w Ścinawie (Dolnośląskie). Będą w nim diagnozowani pacjenci dotknięci chorobami otępiennymi mózgu, w tym głównie cierpiący na chorobę Alzheimera. Ośrodek poprowadzi Akademia Medyczna we Wrocławiu…..
Uczelnia zamierza stworzyć w nim centrum badań nad chorobami otępiennymi. Mają tam być wdrażane nowe metody leczenia i testowane najnowsze leki światowych koncernów farmakologicznych.

Podczas odbioru obiektu po zakończeniu modernizacji, rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu, prof. Ryszard Andrzejak nazwał choroby otępienne „plagą ludzkości”. „W Polsce jest już 250 tys. osób chorych na Alzheimera, ale według mnie ta liczba jest niedoszacowana” – uważa rektor Akademii Medycznej. Jego zdaniem, według szacunków, otępienie dotyka w Polsce 500-700 tys. osób.

Choroba Alzheimera oraz inne choroby otępienne są jedną z głównych przyczyn inwalidztwa wśród osób starszych. Jednocześnie nadal nie są bliżej znane przyczyny ich występowania. Naukowcy mają nadzieję, że działalność ośrodka w Ścinawie pozwoli lepiej poznać te choroby oraz mechanizmy ich powstawania.

W wyremontowanym w Ścinawie budynku znalazło się miejsce dla 68 pacjentów. Każdy z nich będzie dysponował osobnym pokojem. Oprócz tego przygotowano pokoje dla ich rodzin, a także pomieszczenia dla pracowników dydaktycznych, obsługi, administracji oraz na laboratorium. Są także osobne pokoje do rehabilitacji czy np. muzykoterapii. W pokojach pacjentów umieszczono kamery, które pozwolą na prowadzenie całodobowego monitoringu.

Remont obiektu na ośrodek rozpoczęto w grudniu 2005 roku. Prace kosztowały ok. 7,5 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Pozostałe pieniądze przekazało m.in. Ministerstwo Zdrowia, Akademia Medyczna oraz specjalnie utworzona przy uczelni Fundacja Alzheimerowska.

„Pacjenci będą tu mieli zapewnioną wszechstronną opiekę lekarzy wielu specjalizacji oraz rehabilitantów i fizykoterapeutów. Do chwili obecnej w Polsce nie ma ośrodka, który zajmowałby się w sposób kompleksowy problematyką chorób otępiennych” – podkreślił kierownik placówki w Ścinawie Michał Hajtko.

Rektor AM ocenił, że ośrodek powinien być gotowy na przyjęcie pacjentów w II kwartale 2007 roku. Do tego czasu musi zostać jednak wyposażony za kwotę od 3 do 4,5 mln zł. „Akademia Medyczna nie jest w stanie sama udźwignąć tego zadania. Dlatego będziemy się starali o pozyskanie dofinansowania z różnych źródeł, również na prowadzenia ośrodka, co w skali roku szacuję na ok. 4,5 mln zł. Chcemy ubiegać się m.in. o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Środki na prace kadry dydaktycznej mam już zapewnione” – wyjaśnił prof. Andrzejak.

Podczas uroczystości w Ścinawie odsłonięto obelisk upamiętniający mijającą w tym roku setną rocznicę opublikowania przez prof. Aloisa Alzheimera (1864-1915) informacji o nowej chorobie, którą od jego nazwiska określono chorobą Alzheimera. Jest to choroba mózgu, w której dochodzi do powolnego, nieodwracalnego zaburzenia procesów zapamiętywania, rozumienia, zdolności uczenia się, oceny faktów oraz porozumiewania. Osłabienie pamięci i myślenia prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym, zawodowym i rodzinnym.

Pierwszy naukowo opisany przez Aloisa Alzheimera przypadek choroby otępiennej mózgu dotyczył 51-letniej kobiety. Szacuje się, że na świecie jest 20 mln chorych na Alzheimera. MSJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>