Pierwszy sprej na wrzodziejące rany.

Sprej znacznie przyśpieszający gojenie się ran, powodowanych przez żylne owrzodzenie podudzi opracowali specjaliści amerykańscy – informuje pismo „Lancet”. Owrzodzenie podudzi jest częstą dolegliwością, cierpi na nie co 500 osoba. Powoduje bolesne i trudno gojące się rany, wymaga intensywnego i długotrwałego leczenia. Doprowadzają do nich schorzenia układu żylnego, takie jak niewydolność naczyń żylnych, żylaki podudzi oraz przebyta zakrzepica żył głębokich. Bezpośrednią przyczyną owrzodzenia jest wzrost ciśnienia w naczyniach żylnych, bierny zastój krwi powodujący niedokrwienie skóry oraz wydłużenie, rozszerzenie i kręty przebieg naczyń włosowatych skóry. Często zdarza się to u osób po 50. roku życia mniej aktywnych ruchowo, szczególnie ludzi otyłych.

Najczęściej stosowana jest terapia uciskowa poprawiające w naczyniach przepływ krwi. Takie efekty dają bandaże uciskowe albo chętniej stosowane rajstopy, pończochy lub podkolanówki.

Podobny efekt z jeszcze lepszym skutkiem daje sprej firmy Healthpoint Biotherapeutics z Teksasu zawierający mieszaninę białek poprawiających miejscowe krążenie krwi. Wykazały to testy jakie przeprowadzono na 228 osobach cierpiących na owrzodzenie podudzi w USA i Kanadzie. Aż u 70 proc. z nich udało się wyleczyć rany po trzech miesiącach. W grupie kontrolnej, leczonej tradycyjnymi metodami, taki efekt uzyskano u 46 proc. chorych.

Sprej na owrzodzenie podawany jest co dwa tygodnie. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>