Pierwszy rok życia dziecka decyduje o podatności na alergie i astmę.

Dzieci powinny się stykać z substancjami uczulającymi jak najwcześniej, najlepiej już w pierwszym roku po narodzinach – wykazały badania opublikowane przez im „Journal of Allergy and Clinical Immunology”. Rzadziej wtedy chorują na alergie. Część badaczy od wielu lat podejrzewa, że zbyt sterylne warunki, w jakich wychowywane są dzieci, nie są zbyt korzystne, jeśli chodzi o ryzyko zachorowania na alergię i astmę. Tłumaczy się to tym, że gdy układ immunologiczny zbyt rzadko się styka z alergenami, zaczyna je uznawać za niebezpieczne dla organizmu. Jego reakcja jest wtedy nadmierna, podobnie do tej, jaka uruchamiana jest w przypadku groźnych drobnoustrojów.

Potwierdzają to badania Roberta Wooda z Johns Hopskins University w Baltimore. Wynika z nich jednak, że bardzo ważny jest wiek, w jakim maluch ma kontakt z substancjami uczulającymi. Jego zdaniem, decydujące są pierwsze miesiące życia dziecka. To wtedy układ immunologiczny najlepiej uczy się tolerować alergeny, takie jak sierść zwierząt, roztocza i kurz domowy oraz insekty i odchody gryzoni.

Amerykański specjalista przez kilka lat obserwował ponad 400 dzieci w kilku miastach amerykańskich: poza Baltimore również w Bostonie, Nowym Jorku i St. Louis. Zauważył, że dzieci stykające się alergenami już w pierwszym roku życia zdecydowanie rzadziej były później uczulone niż te, które miały z nimi kontakt dopiero po skończeniu trzech lat.

Z badań Roberta Wooda wynika, że dom i mieszkanie nie mogą być zbyt jałowe, gdyż bardzo ważny jest również kontakt ze znajdującymi się w nich bakteriami. Obecność tych mikrobów jest dla układu immunologicznym dobrym treningiem w odróżnianiu alergenów od chorobotwórczych drobnoustrojów. W każdym razie z jego obserwacji wynika, że 41 proc. dzieci, które w wieku trzech lat nie miały objawów astmy, od pierwszych miesięcy życia stykały się z alergenami i były narażone na domową florę bakteryjną. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>