Pierwszy Europejski Indeks Leczenia Raka Trzustki – Polska na 17. pozycji.

Pierwsze w historii porównanie leczenia raka trzustki w Europie wykazało, że w większości krajów chorobie tej poświęca się za mało uwagi. Leczenie raka trzustki jest zaniedbywane, pomimo iż powoduje on niemal tyle samo zgonów co rak piersi. W 4/5 krajów nie monitoruje się wyników leczenia i nie ma ustalonych najlepszych praktyk postępowania.

Polska należy do tej grupy, podobnie jak większość krajów Zachodniej Europy: od systemu ochrony zdrowia koncentrującego się na ratowaniu życia należałoby spodziewać się więcej. Są to ustalenia Europejskiego Indeksu Leczenia Raka Trzustki (Euro Pancreatic Cancer Index – EPCI), opublikowanego przez organizację badawczą Health Consumer Powerhouse (HCP) z siedzibą w Szwecji.

– Jak na należący do Unii Europejskiej kraj o średnich dochodach, Polska radzi sobie z leczeniem raka trzustki zupełnie nieźle – mówi dr Arne Björnberg, kierownik ds. opracowywania indeksów HCP. – Wskaźnik 5-letniej przeżywalności należy do najlepszych, ale wyniki leczenia są zazwyczaj słabo udokumentowane, co utrudnia skuteczną opiekę zdrowotną. Nieśledzenie wyników prowadzi do braku wyraźnego ukierunkowania działań. Profilaktyka jest słaba, ale diagnostyka i dostęp do leków wydają się dość dobre. W Polsce za długi jest jednak okres oczekiwania na leczenie. Konieczna jest też poprawa w zakresie opieki paliatywnej.

Rak trzustki słusznie znany jest jako „cichy zabójca”. Zazwyczaj wykrywany jest za późno, przez co leczenie jest niemal niemożliwe. Lekarze muszą być lepiej przeszkoleni w zakresie wczesnego wykrywania tej choroby. W Unii Europejskiej jest to czwarta najczęstsza przyczyna zgonów spowodowanych nowotworami; na raka trzustki co roku umiera ponad 100 000 Europejczyków. W przeciwieństwie do innych nowotworów, liczba ta stale rośnie. Większość pacjentów, u których rozpoznano raka trzustki, umiera w przeciągu roku po postawieniu diagnozy.

Choć choroba ta stanowi ogromne obciążenie, większość krajów nie ma ustalonych najlepszych praktyk leczenia. 4 na 5 krajów nie było w stanie przedstawić danych na temat wyników leczenia. Według EPCI, szanse przeżycia są dwa razy większe w krajach z europejskiej czołówki niż w tych z końca rankingu.

– Ogólny obraz jest mało optymistyczny, ale niektóre kraje przodują w leczeniu raka trzustki – wyjaśnia Anne-Marie Yazbeck, kierownik projektu EPCI. – Dobre przykłady to Holandia, Dania, Francja i Irlandia. Lekarze w tych krajach wydają się mieć większą świadomość tej choroby, zaś wyniki leczenia są stosunkowo dobrze monitorowane i dokumentowane. Zachęcający jest fakt, że jesteśmy w stanie określić strategiczne etapy rozwoju. Monitorowanie i dokumentowanie leczenia raka trzustki to obszary, w których Polska mogłaby osiągnąć znaczną poprawę!

Indeks wskazuje filary potencjalnej paneuropejskiej najlepszej praktyki leczenia raka trzustki:
• Czujność i przeszkolenie lekarzy pierwszego kontaktu w zakresie rozpoznawania kombinacji niejasnych objawów
• Wczesne rozpoznanie warunkiem skutecznego leczenia
• Szybki dostęp do specjalistycznej diagnozy i leczenia operacyjnego
• Monitorowanie i dokumentowanie wyników leczenia w sposób systematyczny i łatwo dostępny
• Informacje dla pacjentów, dotyczące możliwości leczenia, obejmujące listę chirurgów wyspecjalizowanych w leczeniu raka trzustki oraz leczenie za granicą.

Indeks EPCI, stanowiący pierwsze w historii porównanie leczenia raka trzustki w krajach Europy, stosuje 30 wskaźników, oceniając następujące obszary: prawa pacjentów, informacje dla pacjentów i dostęp do opieki zdrowotnej; profilaktyka; wyniki leczenia; diagnostyka; farmaceutyki; opieka paliatywna.

Indeks EPCI wskazuje na duże zróżnicowanie wyników, z nietypowym zestawem krajów o wysokich i średnich dochodach w górnej połowie rankingu.

Pierwsze miejsce (jak w wielu innych indeksach HCP) zdobyła Holandia, uzyskując 879 na 1000 możliwych punktów. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Dania (872), Francja (812), Irlandia (807) oraz Wielka Brytania na przyzwoitym, 5. miejscu (800), pomimo niemal najniższej w Europie przeżywalności. Polska (625) znalazła się na miejscu 17., wyprzedzając Szwajcarię i Czechy.

HCP, mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>