Pierwsze zabiegi krioablacji balonowej w Gdańsku. Nowoczesna metoda leczenia migotania przedsionków.

W gdańskim Szpitalu Specjalistycznym na Zaspie wykonano pierwsze na Pomorzu zabiegi krioablacji balonowej. Nowoczesna metoda leczenia migotania przedsionków jest szansą na szybki powrót do zdrowia dla pacjentów cierpiących na arytmię serca.

Szacuje się, że w Europie na to schorzenie cierpi ok. 6 mln ludzi. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

Zabiegi krioablacji balonowej przeprowadzono w pracowni elektrofizjologii i elektroterapii Szpitala na Zaspie u 5 pacjentów w wieku 57-65 lat. W ich przypadku leczenie farmakologiczne okazało się nieskuteczne, a ponadto zdawano sobie sprawę, że u pacjentów z migotaniem przedsionków ryzyko zgonu zwiększa się dwukrotnie, a pięciokrotnie ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Przeprowadzenia zabiegów podjął się zespół lekarzy pod kierunkiem Mateusza Wilkowskiego z pomocą doświadczonego w krioablacjach balonowych Edwarda Koźluka.

- Nowoczesna technologia stosowana w zabiegach krioblacji balonowej to duży skok w leczeniu groźnych dla zdrowia arytmii – powiedział Włodzimierz Krasowski, szef oddziału kardiologicznego Szpitala na Zaspie.

Dodał, że nowa technika jest łatwiejsza do stosowania, nikłe jest też ryzyko powikłań. – Mamy nadzieję, że pierwsze zabiegi w naszym szpitalu to szansa na upowszechnienie tej metody i większą dostępność dla pacjentów z naszego regionu – zaznaczył Włodzimierz Krasowski.

Technika krioablacji stosowana jest w Polsce od 2008 roku. Zabieg polega na wprowadzeniu do lewego przedsionka serca specjalnego balonu. Następnie balon napełnia się podtlenkiem azotu, który jednorazowo zamraża ujście żyły płucnej, tworząc w tym miejscu bliznę i tym samym likwidując źródło arytmii.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, w zależności od rodzaju zaburzeń rytmu serca trwa od 1,5 do 3 godzin i wykonuje się go najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Pacjent na drugi dzień może już wrócić do domu.

RR/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>