Pierwsze tygodnie ciąży decydują o zdrowym sercu.

Pierwsze tygodnie życia rozwijającego się w macicy dziecka mają krytyczne znaczenie dla zdrowia jego serca w przyszłości – informuje „British Medical Journal”. Badania prowadzone przez holenderskich specjalistów z Erasmus Universiteit w Rotterdamie dotyczyły niemal 2000 dzieci. Ich rozwój śledzono od wczesnej fazy ciąży.

Dokonywano pomiaru rozmiarów ciała płodu podczas pierwszego badania USG (pomiędzy 10 a 13 tygodniem ciąży) oraz – w szóstym roku życia – wskaźników mających związek ze stanem serca w przyszłości, takich jak wewnątrzbrzuszna tkanka tłuszczowa (central body fat), podwyższone ciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cholesterolu i insuliny we krwi.

Po raz pierwszy udało się stwierdzić związek pomiędzy słabszym rozwojem dziecka w pierwszych trzech miesiącach ciąży a podwyższonymi w wieku sześciu lat wskaźnikami, mającymi związek z większym ryzykiem chorób serca.

Wyniki badań to kolejny dowód, że ryzyko chorób serca w wieku dorosłym ma związek ze znacznie wcześniejszymi wydarzeniami. Już wcześniej zauważono, że w wieku dorosłym na serce częściej chorują osoby z niską wagą urodzeniową. Teraz zaobserwowano zależność dotyczącą najwcześniejszej fazy ciąży. Dlatego tak ważna jest dbałość o zdrowie kobiet w pierwszych miesiącach ciąży. (PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>