Pierwsze testy terapii genowej w leczeniu niewydolności serca.

Brytyjscy specjaliści rozpoczęli testowanie pierwszej terapii genowej w leczeniu niewydolności serca. Podobne próby w ramach tych samych badań podjęto również w USA i Danii – informują BBC News i Reuters. Eksperyment polega na wstrzyknięciu bezpośrednio do niewydolnego mięśnia sercowego zmodyfikowanych genetycznie adenowirusów. Zawierają one gen o nazwie SERCA2a, którego poziom wyraźnie spada u osób z zaawansowaną niewydolnością serca. Kardiolodzy mają nadzieję, że wyrównanie jego stężenia poprawi funkcjonowanie serca.

Wirusy wprowadzane są do serca za pośrednictwem cewnika, wsuwanego do naczynia krwionośnego chorego w pachwinie. Jest to sama metoda mało inwazyjna – nazywana angioplastyką lub kardiologią interwencyjną – jaką wykorzystuje się do udrażniania zatkanych tętnic wieńcowych.

Terapię genową leczenia niewydolności serca opracowała amerykańska firma Celladon, która zamierza ją przetestować w kilku krajach na 200 pacjentach. Faza trzecia tych badań ma się zakończyć w pierwszej połowie 2015 r. Wdrożenie tej metody do praktyki potrwa jeszcze co najmniej kilka kolejnych lat, jeśli tylko się potwierdzi, że jest ona bezpieczna i skuteczna.

Terapie genowe od ponad 20 lat próbuje się wykorzystać w leczeniu różnych chorób. Ostatnio prowadzone są testy leczenia m.in. choroby Parkinsona (do mózgu wprowadzany jest gen kodujący neuroprzekaźnik GABA) oraz hemofilii (gen IX czynnika krzepnięcia). Specjaliści są jednak powściągliwi, gdyż były poważne niepowodzenia; np. w 1999 r. w USA po wprowadzeniu do organizmu zmodyfikowanego adenowirusa zmarł niespodziewane nastolatek. Po tej tragedii eksperymenty przerwano na kilka lat.

Kardiolodzy wiążą ogromne nadzieje z leczeniem terapią genową niewydolności serca. Prof. Sian Harding z Imperial College London twierdzi, że dzięki niej będzie można znacznie poprawić jakość życia pacjentów cierpiących na tę chorobę, której śmiertelność jest większa niż niektórych nowotworów. Leki poprawiają stan chorych i spowalniają rozwój choroby, ale terapia genowa może poprawić funkcjonowanie mięśnia sercowego. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>