Pierwsza szczepionka na niektóre symptomy autyzmu.

Naukowcy z Kanady są na dobrej drodze do stworzenia szczepionki, która zapobiegałaby dolegliwościom układu pokarmowego, często doświadczanym przez dzieci ze spektrum autyzmu – informuje pismo „Vaccine”.Badacze z University of Guelph (Kanada) opracowali szczepionkę o działaniu wymierzonym przeciwko bakterii jelitowej Clostridium bolteae, będącej przyczyną problemów układu pokarmowego, szczególnie u dzieci autystycznych, u których zaobserwowano znacznie większą liczbę tych drobnoustrojów w organizmie niż u dzieci zdrowych.

„Niewiele wiadomo na temat czynników odpowiedzialnych za podatność dzieci z autyzmem na C. bolteae” – przyznaje Mario Monteiro, jeden z badaczy.

Wiadomo natomiast, że 90 proc. dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu cierpi także z powodu ostrych i chronicznych dolegliwości układu pokarmowego, a 75 proc. z nich ustawicznie boryka się z nawracającą biegunką.

Dotychczas podobne infekcje leczono przy użyciu antybiotyków, ale zastosowanie szczepionki mogłoby poprawić wyniki terapii medycznej.

„To pierwsza szczepionka zaprojektowana w celu uzyskania kontroli nad zaparciami i biegunkami wywoływanymi przez C. bolteae, która być może pozwoli także na kontrolowanie symptomów związanych z tym mikrobem u dzieci autystycznych” – komentuje Monteiro.

Jednakże wprowadzenie szczepionki do powszechnego użytku zajmie naukowcom jeszcze wiele lat.

Dotychczas przeprowadzono badania na królikach, u których rzeczywiście wzrósł poziom przeciwciał po zaaplikowaniu szczepionki, ale należy jeszcze sprawdzić działanie środka w próbach klinicznych na ludziach.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>