Pierworodne dzieci ambitniejsze.

Pierworodne dzieci, a zwłaszcza dziewczynki, są bardziej ambitne od młodszych sióstr i braci, a przez to mogą zdobywać lepsze wykształcenie i kwalifikacje zawodowe – wynika z badań brytyjskich, o których informuje serwis internetowy Science Daily.
Wcześniejsze badania prowadzone głównie w Norwegii, Danii i Holandii wykazały, że dzieci urodzone jako pierwsze częściej uzyskują lepsze kwalifikacje zawodowe i wyższy poziom wykształcenia niż ich młodsze siostry i bracia.

Aby wyjaśnić dlaczego tak się dzieje naukowcy z University of Essex objęli badaniami m.in. 1503 rodziny.

Po uwzględnieniu w analizie poziomu wykształcenia i zawodu rodziców wyliczono, że prawdopodobieństwo, iż pierworodne dzieci będą kontynuowały edukację było wyższe o 16 proc. w porównaniu z ich młodszym rodzeństwem. Miało to związek z większymi aspiracjami, przy czym różnice w tym względzie były bardziej widoczne w przypadku dziewczynek. Badacze ocenili, że dziewczęta były o 13 proc. bardziej ambitne niż chłopcy.

Okazało się, że ani liczebność rodziny, ani rozkład płci wśród rodzeństwa nie zmieniały faktu, iż najstarsze dzieci miały największe ambicje i najwięcej osiągały w późniejszym życiu. Pozytywną rolę odgrywał tu jedynie większy odstęp wieku między najstarszym dzieckiem, a jego młodszymi siostrami czy braćmi.

„Różnice w wykształceniu dzieci istnieją nie tylko między rodzinami, ale również wewnątrz nich. To interesujące, że zaobserwowaliśmy wyraźną przewagę w wykształceniu dzieci pierworodnych, choć w nowoczesnych społeczeństwach rodzice znacznie częściej równo traktują swoje dzieci” – skomentowała główna autorka badań Feifei Bu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>