Pieprzyki związane z ryzykiem raka piersi.

Skórne znamiona melanocytowe, powszechnie znane pieprzykami, mogą być nowym czynnikiem prognozującym wystąpienie raka piersi – wynika z dwóch niezależnie przeprowadzonych badań. Kobiety z większą liczbą pieprzyków są bardziej narażone na rozwój tego nowotworu. O wynikach obu badań informuje pismo „PLOS Medicine”. Amerykańscy naukowcy z uniwersytetów Harvarda i Indiana oraz francuscy naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) przeprowadzili niezależnie dwa duże badania kohortowe z udziałem odpowiednio ponad 74,5 tysiąca oraz blisko 90 tysięcy kobiet. Amerykanki obserwowano prze 24 lata, Francuzki – przez 18 lat.

Na początku badania amerykańskiego naukowcy poprosili wszystkie panie o podanie, ile znamion o średnicy powyżej 3 mm posiadają na lewym ramieniu. W wyniku wieloletnich obserwacji zauważyli, że u kobiet mających 15 lub więcej takich znamion ryzyko wystąpienia raka piersi było o 35 proc. wyższe, niż u tych pań, które wcale nie miały znamion. Oznacza to, że bezwzględne ryzyko zachorowania na raka sutka u kobiet bez znamion wynosi 8,48 proc, a u tych z co najmniej 15 znamionami – 11,4 proc.

Z kolei w badaniu prowadzonym przez specjalistów z INSERM uczestniczki wypełniały kwestionariusz, w którym deklarowały, jak dużo znamion mają na całym ciele: kilka, wiele, bardzo czy wcale. Okazało się, że u kobiet z „bardzo wieloma” znamionami ryzyko zachorowania na raka piersi było o 13 proc. wyższe niż u pań w ogóle nie posiadających pieprzyków.

Wyniki obu przedstawionych badań sugerują, że znamiona melanocytowe mogą się wiązać z ryzykiem rozwoju raka sutka, jednak nie są jego przyczyną. „Znamiona – jak wyjaśniają autorzy – odzwierciedlają poziom hormonów płciowych w organizmie, a to właśnie te hormony są zaangażowane w rozwój raka piersi”.

„Duża liczba znamion może być rozpatrywana jako czynnik ryzyka raka sutka, ale nie jest jeszcze jasne, czy informacja ta poprawia szacunki, gdy uwzględni się inne czynniki ryzyka” – mówią autorzy. Jak dodają, nie wiadomo też, czy uzyskane wyniki będą mieć zastosowanie również w stosunku do nie-białych kobiet, jako że do obu badań zaangażowano głównie uczestniczki ray białej.

kap/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>