Pesymizm zapisany w genach.

Skłonność do postrzegania świata w ciemnych barwach jest w dużym stopniu uwarunkowana posiadaniem specyficznej odmiany genu – informuje czasopismo „Psychological Science”. Naukowcy z University of British Columbia (Kanada) twierdzą, że wariant genu o nazwie ADRA2b odpowiada za wyraźną tendencję do zwracania uwagi na potencjalne zagrożenia i negatywne aspekty życia.

„Takie osoby z dużą łatwością dostrzegają zagniewaną twarz w tłumie ludzi, a gdy wychodzą z domu, wszędzie doszukują się potencjalnych niebezpieczeństw – miejsc, w których można się poślizgnąć; poluzowanych kamieni, które mogą spaść. Nie potrafią skupić się jedynie na otaczającym ich pięknie” – komentuje prof. Rebecca Todd, współautorka badania.

Osoby badane brały udział w eksperymencie, który polegał na wyświetlaniu pozytywnych, negatywnych, bądź neutralnych słów w bardzo szybkich seriach i sprawdzeniu, czy uczestnikom uda się wyłapać poszczególne wyrazy.

Okazało się, że wszyscy badani częściej dostrzegali słowa pozytywne niż neutralne, ale osoby z wariantem genu ADRA2b osiągały lepsze wyniki także w zauważaniu negatywnych wyrazów w porównaniu z grupą kontrolną.

Szacuje się, że ponad połowa białych ludzi to posiadacze pesymistycznego wariantu genu ADRA2b, który reguluje w organizmie wydzielanie neuroprzekaźnika norepinefryny i został uprzednio powiązany z powstawaniem wspomnień o charakterze emocjonalnym. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>