Pestycydy w owocach i warzywach mogą być groźne dla dzieci.

Pestycydy stosowane przy owocach i warzywach mogą zwiększyć ryzyko raka u dzieci – opisuje „Daily Mail” za naukowym periodykiem „Environmental Health”. Badania objęły 364 dzieci; 207 z nich było w wieku do 5 lat. Naukowcy odkryli znaczne ilości arsenu, dieldryny i dioksyn oraz u ponad 95% dzieci akrylamidu – produktu ubocznego gotowania przetworzonej żywności jak chipsy czy tortilla. Ponadto poziom toksyn był szczególnie wysoki w pomidorach, brzoskwiniach, jabłkach, papryce, winogronach, sałacie, brokułach, truskawkach, szpinaku, zielonym groszku i fasolce a także w selerze. Naukowcy podkreślają, że dzieci są o wiele bardziej narażone na szkodliwy wpływ toksyn, niż dorośli, ze względu na ciągły rozwój. Obecnie Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska bada na ile spożywanie skażonej toksynami żywości może skutkować chorobami. Pestycydy nie zawsze daje się usunąć z owoców i warzyw w czasie ich obróbki; toksyny takie jakie akrylamid są właściwie niemożliwe do usunięcia a mogą zwiększać ryzyko raka.

To nie pierwsze tego typu badania – już w 2007 roku przeprowadzono podobne testy badające produkty spożywcze i związane z nimi niebezpieczeństwo, poddając badaniom dzieci z Kalifornii w wieku od 2 do 5 lat oraz 44 produkty uznawane za prawdopodobnie mocno zanieczyszczone.

W badaniu wyszczególniono takie toksyny jak: metale: arsen, ołów i rtęć; pestycydy: chloropiryfos, permetryny i endosulfanu oraz substancje dioksynopodobne, dieldryny i chlordan oraz akrylamid. Testy wykazały też, że poziom i rodzaj pestycydów jest często zależny od rodzaju żywności – jednych toksyn jest więcej w sałacie i brokułach, innych na brzoskwiniach i jabłkach.

Lekarze przypominają, że wyniki badań nie oznaczają konieczności wykreślenia owoców i warzyw z jadłospisu dzieci, lecz skłaniają do większej rozwagi w wyborze produktów i przygotowywaniu posiłków.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>