Pestycydem w tęgoryjca.

Tanie, nieszkodliwe dla ludzi białko wytwarzane przez bakterie i używane do ochrony roślin może zwalczać tęgoryjca dwunastnicy, często występującego pasożyta układu pokarmowego – informuje internetowa wersja pisma „Applied and Environmental Microbiology”. Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale) to nicień pasożytujący w dwunastnicy człowieka. Dorosły tęgoryjec jest jasnoróżowym robakiem mającym niecałe 2 centymetry długości. Do zarażenia dochodzi zwykle po połknięciu jaj znajdujących się w zanieczyszczonej wodzie albo na niedomytych owocach i warzywach.

Żywiący się nabłonkiem i krwią wysysaną ze ściany dwunastnicy tęgoryjec wywołuje niedokrwistość, a przy masywnym i długotrwałym zarażeniu może nawet być przyczyną śmierci. Pasożyt ten występuje w strefie subtropikalnej, bardzo rzadko w południowej Europie. Na całym świecie zarażonych jest około miliarda osób. Z jego powodu setki milionów dzieci rozwijają się gorzej pod względem fizycznym i umysłowym.

Obecnie stosowane leki nie są dostatecznie skuteczne. Coraz częściej zresztą pasożyty wykazują odporność na te preparaty. Firmy farmaceutyczne nie są szczególnie zainteresowane tworzeniem nowych leków, ponieważ potencjalni nabywcy mają niewiele pieniędzy.

Dlatego też naukowcy z Uniwersały of California w San Diego szukali leku bardzo taniego i potencjalnie szeroko dostępnego. Musiał być ponadto bezpieczny w stosowaniu i odporny na złe warunki przechowywania, zwłaszcza wysoką temperaturę.

Obiecujące wyniki dało – używane jako środek ochrony roślin (pestycyd) – krystaliczne białko Cry5B, wytwarzane prze bakterię Bacillus subtilis i spokrewnioną z nią Bacillus thuringiensis. Podczas badań laboratoryjnych na chomikach Cry5B zabijało pasożyty jelitowe ze skutecznością dochodzącą do 93 proc.- a więc było pod tym względem lepsze niż dotychczas istniejące leki.

Białko Cry5B uważane jest za nieszkodliwe dla ludzi- używa się go na przykład do ochrony roślin przed szkodnikami na farmach organicznych. Niektóre rośliny uprawne – w tym kukurydza i ryż – zostały zmodyfikowane genetycznie w ten sposób, aby same wytwarzały owadobójcze białko.

Badania nad Cry5B zostały sfinansowane przez National Institutes of Health oraz fundację Billa i Melindy Gatesów.(PAP)

pmw/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>