Paradontoza, czyli choroba jako wynik zaniedbania…

Paradontoza, zwana również paradontopatią, jest chorobą przyzębia, wywoływaną przez bakterie obecne w płytce nazębnej. Powoli niszczy tkanki otaczające zęby, przede wszystkim dziąsła, ale też struktury utrzymujące ząb w kości, między innymi tkankę kostną. Proces ten jest rozłożony w czasie więc na paradontozę nie chorują osoby młode. Ale już kilkadziesiąt procent osób po 40. roku życia ma problem z dziąsłami – informuje Gazeta Wyborcza. Wynika to przede wszystkim z zaniedbań higieny jamy ustnej. Chorobie sprzyja także palenie papierosów, cukrzyca, zaburzenia hormonalne i wady zgryzu.

Choroba przebiega etapami: pierwszym objawem jest krwawienie i ból dziąseł podczas mycia zębów. Kamień osadzony na zębach drażni okoliczne tkanki. Może także dochodzić do zapalenia, które objawi się bolesnym obrzękiem. Na tym etapie leczenie nie jest skomplikowane, w dużej mierze opiera się na usunięciu kamienia i płytki nazębnej.

Kolejną fazą jest obniżenie dziąseł, które odsłaniają wrażliwe szyjki zębów. Tworzą się tzw. kieszonki dziąsłowe i przyzębne, czyli głębokie szczeliny między brzegiem dziąsła a tkanką zębów. Te stają się nadwrażliwe na czynniki mechaniczne, chemiczne i termiczne.

Ostatnim etapem paradontozy jest rozchwianie i w konsekwencji utrata zębów spowodowana zanikiem kości. Leczenie chorób przyzębia jest tym bardziej skomplikowane, im paradontoza jest bardziej zaawansowana – przypominają stomatolodzy.

***

? Ok. 45 proc. ludzi w wieku 35-45 lat na całym świecie cierpi na bóle zębów i dziąseł z powodu zapalenia przyzębia

? 5-15 proc. ludzi na świecie ma zaawansowaną paradontozę

? 25 proc. Polaków w wieku powyżej 65 lat w ogóle nie ma swoich zębów

? Aż 40 proc. mieszkańców Unii Europejskiej może cierpieć na nadwrażliwość zębów

? Na nadwrażliwość częściej chorują kobiety – 62 proc. wszystkich skarżących się na bóle podczas jedzenia posiłków.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>