Paracetamol podczas ciąży może zaszkodzić dziecku.

Zbyt długie stosowanie paracetamolu w czasie ciąży może przyczynić się do wad neurorozwojowych u dziecka – wynika z norwesko-kanadyjskich badań opublikowanych przez „International Journal of Epidemiology”. Paracetamol jest lekiem, który w okresie ciąży przyjmowany jest najczęściej. Niewiele jednak badań koncentrowało się na jego długoterminowych konsekwencjach dla dziecka. Naukowcy z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Hospital for Sick Children w Toronto przeanalizowali prenatalny wpływ paracetamolu na rozwój psychomotoryczny, zachowanie i temperament u trzylatków. W badaniach uczestniczyło około 3 tys. par rodzeństwa.

Pod uwagę wzięto także takie czynniki jak picie alkoholu i palenie papierosów przez matkę, infekcje przebyte przez dziecko, ekspozycja na działanie innych leków oraz czynniki genetyczne.

Porównując dzieci, których matki w czasie ciąży przyjmowały paracetamol z rodzeństwem tej samej płci, które przed narodzinami nie było narażone na działanie tego leku, naukowcy stwierdzili, że ekspozycja na paracetamol przez ponad 28 dni w czasie ciąży była związana z gorszymi zdolnościami motorycznymi i komunikacyjnymi, a także częstszymi problemami z zachowaniem. Zależność ta istniała także (lecz była słabsza) w przypadku dzieci narażonych na działanie paracetamolu przez mniej niż 28 dni.

„Wyniki tych badań umacniają nasze obawy co do długiego czasu stosowania paracetamolu przez ciężarne kobiety z uwagi na negatywny wpływ na rozwój dziecka. Okazjonalne stosowanie leku przez krótki czas nie jest najprawdopodobniej szkodliwe dla potomstwa” – mówi prof. Hedvig Nordeng z Uniwersytetu Oslo, zwracając uwagę na potrzebę kontynuacji badań. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>