Papież o znaczeniu babć i dziadków na hiszpańskie obchody ich święta!

?Ojciec Święty docenia religijne, duchowe, ludzkie i społeczne bogactwo dziadków? ? czytamy w przesłaniu wystosowanym przez nuncjusza apostolskiego w Hiszpanii. Abp Renzo Fratini skierował je w imieniu Papieża do uczestników wczorajszych hiszpańskich obchodów Dnia Dziadków, które odbyły się tym razem w Jaén na południu kraju.

Uhonorowanie dziadków i babć w liturgiczne wspomnienie śś. Joachima i Anny, rodziców Matki Bożej, propagują w Hiszpanii już od 12 lat stowarzyszenia Zwiastuni Pokoju (Mensajeros de la Paz) i Złoty Wiek (Edad Dorada), które założył ks. Ángel García. W swym przesłaniu nuncjusz apostolski stwierdza, że Papież chętnie dołącza się do tej inicjatywy. Wyraża ona bowiem miłość i wdzięczność względem dziadków. Papież zachęca ich do wytrwałości w wierze. Chrystusowe światło winno nadawać sens wszystkim chwilom ich życia. Benedykt XVI powierza ich Bożej Opatrzności, a także wstawiennictwu śś. Joachima i Anny oraz ich Córki, Matki Pana Jezusa. Swym błogosławieństwem obok dziadków obejmuje też ich dzieci i wnuki oraz wszystkim innych uczestników wczorajszych uroczystości w andaluzyjskim mieście Jaén.

Obchodzenie liturgicznego wspomnienia rodziców Matki Bożej jako Dnia Dziadków pojawia się ostatnio również poza Hiszpanią. Wprowadzono je w wielu diecezjach Argentyny. Komisja tamtejszego episkopatu ds. rodziny rozpowszechniła specjalne materiały duszpasterskie na ten dzień. Ta liturgiczna data wydaje się odpowiedniejsza, niż obchodzony w niektórych krajach w różnych terminach wspólny Dzień Dziadków czy osobno Babci i Dziadka, jak np. w Polsce 21 i 22 stycznia. Również w kościele parafialnym Państwa Watykańskiego, który nosi wezwanie św. Anny, z modlitwą za dziadków połączono wczorajszą wieczorną Mszę odpustową. Przewodniczył jej hiszpański kardynał Antonio Ca?izares Llovera, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>