Papież o opiece geriatrycznej: Kościół powinien dawać przykład społeczeństwu, że osoby starsze są niezbędne.

„Kościół w służbie osób chorych w podeszłym wieku. Opieka”. Tak brzmi tytuł międzynarodowej konferencji zorganizowana przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, która dobiegła końca w Watykanie. Jej uczestnicy – wśród których obok ekspertów i badaczy takich schorzeń byli też sami chorzy – zgromadzili się dziś w Auli Pawła VI na refleksję i modlitwę. Na zakończenie spotkania przybył do nich Papież.

„Chciałbym dziś raz jeszcze powiedzieć, że osoby starsze miały zawsze ważną rolę w Kościele i mają ją nadal – powiedział Ojciec Święty. – A dziś jeszcze bardziej Kościół powinien dawać całemu społeczeństwu przykład, że mimo nieuniknionych dolegliwości, nieraz nawet poważnych, osoby te są zawsze ważne i, co więcej niezbędne. Niosą z sobą pamięć i mądrość życiową, aby przekazywać je innym, i pełnoprawnie uczestniczą w misji Kościoła. Przypomnijmy, że życie ludzkie zachowuje zawsze w oczach Bożych wartość, niezależnie od wszelkich koncepcji dyskryminujących”.

Franciszek zwrócił uwagę, że przedłużenie w zeszłym stuleciu przeciętnej ludzkiego życia wiąże się ze wzrostem liczby cierpiących na choroby neurodegeneracyjne. Niejednokrotnie pociągają one za sobą ograniczenie zdolności poznawczych. Tym ludziom należy się właściwa opieka, a również bliskość ze strony rodziny. Trzeba uszanować ich godność, tymczasem nieraz otacza ich milczenie, które staje się torturą – zauważył Ojciec Święty. Przypomniał, że niezależnie od poważnych schorzeń ich umysły i serca nie przerywają dialogu i relacji z Bogiem.

„Na zakończenie chciałbym pozdrowić osoby starsze – dodał Papież. – Drodzy przyjaciele, nie jesteście tylko odbiorcami głoszenia ewangelicznego orędzia, ale jesteście także jego pełnoprawnymi głosicielami mocą waszego Chrztu. Codziennie możecie żyć jako świadkowie Pana w swych rodzinach, parafiach i innych środowiskach, w których bywacie, zaznajamiając z Chrystusem i Jego Ewangelią zwłaszcza najmłodszych. Pamiętajcie, że to dwoje starców rozpoznało Jezusa w świątyni, głosząc Go z radością i nadzieją. Zawierzam Was wszystkich opiece Matki Bożej i serdecznie dziękuję za wasze modlitwy”.

ak/ rv

 

Tekst pochodzi z serwisu Radia Watykańskiego - http://pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>