Papież Franciszek- wypowiedź z okazji Światowego Dnia Środowiska ogłoszonego przez ONZ.

Audiencja ogólna: nie jesteśmy odpadkami; to my mamy rządzić stworzeniem, a nie pieniądz. Obchodzony dzisiaj z inicjatywy ONZ Światowy Dzień Środowiska był dla Papieża Franciszka punktem wyjścia do katechezy podczas audiencji ogólnej. Ojciec Święty przypomniał biblijne podstawy zobowiązań człowieka w odniesieniu do dzieła stworzenia, a także niebezpieczeństwa, jakie wynikają z lekceważenia tej misji. W ten sposób streszczono papieską katechezę po polsku:

„W Księdze Rodzaju czytamy, że Bóg umieścił mężczyznę i kobietę na ziemi, aby ją uprawiali i jej strzegli (por. 2,15). Powierzone nam przez Boga Stwórcę uprawianie i strzeżenie rzeczywistości stworzonej wymaga zrozumienia rytmu i logiki stworzenia. Tymczasem często kieruje nami pycha panowania, posiadania, manipulowania, wyzysku. Potrzeba nam postawy zadziwienia, kontemplacji, wsłuchania się w stworzenie. «Uprawianie i strzeżenie» obejmuje nie tylko relację między człowiekiem a światem stworzonym, ale dotyczy także relacji międzyludzkich. Papieże mówili o «ekologii ludzkiej», ściśle powiązanej z «ekologią środowiska». Chodzi o to, że życie ludzkie i osoba jako taka powinny być odczuwane jako wartości podstawowe, które należy respektować i chronić. Kultura trwonienia uczyniła nas niewrażliwymi także na marnotrawienie i wyrzucanie żywności, podczas gdy niestety na całym świecie wiele osób i rodzin cierpi głód. Chciałbym, abyśmy wszyscy podjęli poważny wysiłek, by szanować i chronić rzeczywistość stworzoną, byśmy dostrzegali każdą osobę, byśmy przeciwstawili się kulturze marnotrawienia i odrzucania, a krzewili kulturę solidarności i spotkania”.

W kontekście „ekologii ludzkiej” Papież Franciszek zwrócił uwagę, że owa kultura marnotrawstwa zagraża nie tylko środowisku, ale godzi bezpośrednio w człowieka. Prowadzi bowiem do tego, że ludzkie życie staje się mniej warte niż rzeczy materialne, a tymczasem to my mamy władać światem, a nie pieniądz.

„Jeśli na przykład pewnej zimowej nocy tu na via Ottaviano umiera jakiś człowiek, to nie jest to żadna wiadomość – stwierdził Ojciec Święty. – Jeśli w różnych stronach świata tak wiele dzieci nie ma co jeść, to żadna wiadomość. To wydaje się normalne, a przecież tak nie powinno być. A jednak te sprawy wkraczają w sferę zwyczajności. Że ktoś bezdomny umiera na ulicy z zimna, to nie wiadomość. Ale z drugiej strony fakt, że na przykład odnotowano dziesięciopunktowy spadek na giełdach paru miast, stanowi jakąś tragedię. Śmierć człowieka to nie wiadomość, ale dziesięciopunktowy spadek giełdowy jest już tragedią. W ten sposób ludzie jak my, osoby, trafiają na śmietnik niczym odpadki”.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>