Papież do przedstawicieli FAO o potrzebie rodzinnych gospodarstw rolnych i ochronie dzieci przed głodem.

Kryzys obejmujący obecnie już wszystkie aspekty rzeczywistości gospodarczej i społecznej wymaga wzmożonej walki z ubóstwem, by uwolnić od głodu miliony ludzi. Zwrócił na to uwagę Papież, przyjmując w Watykanie uczestników 37. sesji konferencji generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Benedykt XVI podkreślił, że wyżywienie jest podstawowym prawem każdej osoby i wiąże się z prawem do życia. Ubóstwo i głód są często skutkiem działań egoistycznych. Nie można przemilczać faktu, że również żywność stała się przedmiotem spekulacji czy podlega obrotom rynku, któremu brak zasad moralnych i wciąż wydaje się on być nastawiony wyłącznie na zysk. Ojciec Święty przypomniał, że według FAO i autorytatywnych ekspertów globalna produkcja rolna winna wystarczyć do wyżywienia całej ludności świata. Wskazał ponadto, że solidarność musi stać się istotnym kryterium wszelkich działań politycznych i strategii gospodarczej.

?Kieruję myśl ku sytuacji milionów dzieci, które jako pierwsze ofiary tej tragedii są skazane na przedwczesną śmierć, opóźnienie w rozwoju fizycznym i psychicznym czy wyzysk, by otrzymać minimum pożywienia ? powiedział Papież. ? Zwracając uwagę na młode pokolenia można przeciwdziałać porzucaniu terenów wiejskich i pracy na roli, by pozwolić całym wspólnotom zagrożonym głodem w swym przetrwaniu ufniej spojrzeć w przyszłość. Trzeba bowiem stwierdzić, że mimo przyjętych zobowiązań konkretna pomoc ogranicza się często tylko do interwencji doraźnych. Zapomina się, że konsekwentne rozumienie rozwoju musi być w stanie wytyczyć przyszłość każdej osobie, rodzinie i wspólnocie, wspomagając cele długofalowe. Trzeba więc wspierać inicjatywy zamierzone również na szczeblu wspólnoty międzynarodowej, by odkryć na nowo wartość rodzinnego gospodarstwa wiejskiego i jego centralną rolę w osiąganiu stałego bezpieczeństwa żywnościowego. Na wsi bowiem tradycyjna rodzina rozwija produkcję rolną dzięki roztropnemu przekazywaniu przez rodziców dzieciom nie tylko systemów uprawy czy przechowywania i dystrybucji żywności, ale też sposobów życia, zasad wychowanie, kultury, religijności, rozumienia świętości ludzkiego życia we wszystkich jego fazach. Rodzina wiejska jest wzorcem nie tylko pracy, ale życia i konkretnego wyrażania solidarności; potwierdza się w niej istotną rolę kobiety? ? powiedział Benedykt XVI.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>