Papież Benedykt XVI: bezpłodność nie niweczy małżeńskiego powołania.

Benedykt XVI powiedział w sobotę, że bezpłodność par „nie niweczy ich małżeńskiego powołania”. Papież stwierdził, że odpowiedź na bezpłodność powinna być do przyjęcia z moralnego punktu widzenia i potępił „logikę zysku” w tej dziedzinie.

W przemówieniu do uczestników zorganizowanego przez Papieską Akademię Życia sympozjum „Diagnoza i terapia bezpłodności” Benedykt XVI podkreślił, że „Kościół przykłada wielką uwagę do cierpienia bezpłodnych par, troszczy się o nie i właśnie dlatego zachęca do badań medycznych”.

„Lecz nauka – zastrzegł papież – nie zawsze jest w stanie odpowiedzieć na pragnienia wielu par”. „Chciałbym zatem przypomnieć małżonkom doświadczającym bezpłodności, że nie niweczy to ich powołania małżeńskiego” – podkreślił papież. Dodał, że są oni zawsze powołani do „współpracy z Bogiem w tworzeniu nowej ludzkości”.

Wyraził przekonanie, że „uzasadnione pragnienia” bezpłodnych par małżeńskich powinny spotykać się z „odpowiedzią, która w pełni uszanuje godność osób i małżonków”.

„Pokora i dokładność, z jakimi zgłębiacie tę problematykę, uważaną przez niektórych waszych kolegów za przestarzałą w obliczu ich fascynacji technologią sztucznego zapłodnienia, zasługuje na zachętę i wsparcie” – oświadczył papież, zwracając się do uczestników sympozjum.

Ocenił również, że „scjentyzm i logika zysku zdają się dzisiaj dominować na polu bezpłodności i ludzkiej prokreacji, ograniczając wiele innych dziedzin badań”. Zaapelował o branie pod uwagę „moralnego wymiaru” naukowych poszukiwań i terapii oraz „intelektualną uczciwość” i działanie na rzecz dobra człowieka.

Ponadto Benedykt XVI powiedział, że małżeństwo mężczyzny i kobiety jest „jedynym godnym miejscem”, w którym może rodzić się nowe życie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>