Papierosy tylko w sklepach ze specjalną koncesją?

Według przygotowywanej przez Sejm ustawy papierosy będzie można kupić tylko w sklepach i kioskach, które dostaną specjalną koncesję na obrót tytoniem – informuje Dziennik.

Licencja, podobna do tej przyznawanej na sprzedaż alkoholu, ma być kolejnym batem na handlowców sprzedających papierosy nieletnim. Ci będą zezwolenia tracić. Taka propozycja szykowana jest przez posłów Platformy z sejmowej komisji zdrowia. Ma być zgłoszona jako poprawka do projektu ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych, nad którą pracuje Sejm.

- Nie chodzi o ograniczenie dostępu do papierosów, ale o kontrolę handlu tytoniem – tłumaczy Dziennikowi Damian Raczkowski, wiceszef komisji zdrowia z PO, autor poprawki.

W praktyce licencjonowanie sprzedaży tytoniu wyglądałoby tak: każdy sprzedawca – sklepikarz lub kioskarz – będzie musiał wystąpić do urzędu gminy o wydanie zezwolenia na obrót papierosami. Powinna je uzyskać większość, nawet ci sprzedający w pobliżu szkół. Nie dostaną go za to na pewno handlarze w szpitalnych, szkolnych czy urzędowych sklepikach – czytamy w Dzienniku. Ile trzeba będzie za nią zapłacić? Tego posłowie jeszcze nie ustalili. Dla porównania obowiązujące dziś koncesje na sprzedaż alkoholu wynoszą od 525 zł do 2,1 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>