Państwowe laboratorium w USA wysłało groźne wirusy ptasiej grypy.

Laboratorium amerykańskiego Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC) poinformowało w piątek, że przez pomyłkę zamiast próbek szczepów wirusa niegroźnej ptasiej grypy wysłało do innego laboratorium próbki innego, bardzo groźnego i zaraźliwego typu grypy. Nikt nie został zarażony niebezpieczną grypą, ale dyrektor CDC Tom Frieden przyznał, że do takiej pomyłki nie powinno było dojść i incydent ten budzi uzasadnione wątpliwości, co do przestrzegania procedur bezpieczeństwa przez personel laboratorium. „Próbka zawierająca wirusy niegroźnej grypy została przypadkowo skażona w laboratorium CDC przez silnie chorobotwórczy szczep H5N1 i wysłana” do laboratorium ministerstwa rolnictwa – wyjaśnia CDC w komunikacie.

Frieden wyjaśnił, że zakazał przesyłania wszelkich próbek biologicznych zarówno poza CDC, jak i w samym jego laboratorium dopóki nie zostanie przeprowadzone dochodzenie w tej sprawie.

Do podobnego incydentu doszło na początku czerwca, kiedy to CDC poinformowało, że 84 pracowników trzech laboratoriów państwowych w Atlancie mogło być narażonych na kontakt z bakterią wąglika, gdyż doszło do naruszenia procedur bezpieczeństwa.

W sprawie również prowadzone jest dochodzenie i to ono pozwoliło odkryć, że doszło do skażenia i wysłania próbek ptasiej grypy.

Kontrolą i śledztwem w sprawie naruszenia procedur bezpieczeństwa i nieprawidłowego obchodzenia się z materiałem biologicznym w laboratoriach CDC zajmie się ministerstwo rolnictwa. W zwykłych okolicznościach dochodzenie prowadziłby miejscowy wydział patogenów i toksyn.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>