Pamiętliwe szympansy i orangutany.

Szympansy i orangutany potrafią przywoływać wspomnienia, nawet sprzed lat, co pomaga im rozwiązywać aktualnie napotykane wyzwania. Mechanizm ten opisano w najnowszym „Current Biology”. Ludzie z reguły nieźle pamiętają wydarzenia sprzed lat. Wspomnienia pojawiają się często w reakcji na nieoczekiwane bodźce, np. zapach. W historii literatury mechanizm ten uwiecznił Marcel Proust w I części powieści „W poszukiwaniu straconego czasu”, zamieszczając tam opis reminiscencji, wywołanej smakiem zamoczonej w herbacie magdalenki.

Podobne zdolności do przywoływania wspomnień mają też szympansy i orangutany – informują naukowcy. W badaniach laboratoryjnych przedstawiciele obu wspomnianych gatunków umieli sobie przypominać wydarzenia, które na bieżąco pomagały im znaleźć potrzebny przedmiot, np. narzędzie. Wcześniej podobnych sytuacji badane małpy doświadczyły zaledwie trzy razy w życiu, do tego – trzy lata wcześniej. Małpy przypominały sobie także pojedyncze wydarzenie sprzed dwóch tygodni.

„Pokazujemy nie tylko tyle, że szympansy i orangutany pamiętają wydarzenia sprzed dwóch tygodni czy trzech lat, ale też, że mogą je pamiętać nawet wtedy, kiedy przez dłuższy czas nie mają okazji do ich przypominania” – podkreśla Gema Martin-Ordas z duńskiego Aarhus University. Wraz z zespołem podejrzewa ona, że mechanizm ów jest u naszych zwierzęcych krewnych bardziej popularny, niż sądzono, zwłaszcza odnośnie wspomnień dotyczących wydarzeń, w których osobiście oni uczestniczyli.

Badanie potwierdziło również, że małpy potrafiły rozróżnić różne wydarzenia z przeszłości, które były dość podobne, np. takie, w których uczestniczyli ci sami ludzie, w których stawiano przed małpami identyczne zadania lub w których pojawiały się te same miejsca ukrycia smakołyku. „To pozwala sądzić, że badane zwierzęta umiały powiązać różne elementy z podobnych wydarzeń” – dodaje badaczka.

„Zaskoczyło mnie nie tylko to, że małpy pamiętają wydarzenia sprzed trzech lat, i że tak szybko je sobie przypominają – zaznacza Martin-Ordas. – Najczęściej potrzebowały pięciu sekund, żeby się ruszyć z miejsca i znaleźć narzędzia. To wiele mówiący wynik. Świadczy o tym, że małpy nie kręciły się bezcelowo po pomieszczeniach, przypadkowo natrafiając na pudełka, w których coś znajdą. Widać raczej, że dochodziło u nich do przywołania wspomnień, co pozwoliło od razu dostrzec do narzędzi” – opowiada. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>