Pamięć robocza działa nawet po uszkodzeniu kluczowych struktur mózgu.

Pamięć robocza, umożliwiająca przechowywanie niewielkiej ilości informacji przez krótki okres, działa nawet po uszkodzeniu hipokampa i innych ważnych dla pamięci struktur mózgu – informują naukowcy z USA na łamach pisma „The Journal of Neuroscience”. Pamięć robocza to zdolność mózgu do przechowywania małej ilości informacji (np. dotyczącej położenia obiektu) w aktywnej, dostępnej na bieżąco postaci – zwykle przez kilka sekund. W przeciwieństwie do pamięci roboczej, w pamięci długotrwałej są zapisywane potencjalnie nieograniczone ilości informacji i mogą być przechowywane przez dowolnie długi okres.

Profesor Larry Squire wraz z kolegami z San Diego School of Medicine badał czterech pacjentów z zaburzeniami pamięci związanymi z uszkodzeniem płatów skroniowych mózgu – regionu zawierającego hipokamp, strukturę niezbędną dla funkcjonowania pamięci długotrwałej.

Uczestnicy badania mieli za zadanie zorientować się w ułożeniu przedmiotów na stole, a później odtworzyć to ułożenie na innym stole. Kiedy zadanie dotyczyło trzech lub mniej przedmiotów, pacjenci z uszkodzeniami mózgu radzili sobie równie dobrze, jak osoby zdrowe i bez problemu zapamiętywali położenie przedmiotów względem siebie.

Niestety kiedy trzeba było zapamiętać większą liczbę informacji dotyczącą czterech lub większej liczby przedmiotów, pojemność pamięci roboczej była przekroczona i pacjenci mieli z zadaniem problemy.

Zdaniem autorów pracy, ich odkrycie dowodzi definitywnego rozdzielenia procesów pamięci roboczej i długotrwałej w mózgu, nawet jeżeli chodzi o pamięć przestrzenną. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>