Palenie zwiększa ryzyko utraty wzroku.

Polacy są świadomi jedynie części zagrożeń związanych z paleniem tytoniu – uważają specjaliści z Instytutu Onkologii w Warszawie.
Jak podaje Dziennik Polski, wśród dorosłych Polaków 92,6 proc. jest przekonanych, że palenie wywołuje raka płuc, 79,9 proc., że jest przyczyną zawału serca, a 61,8 proc. sądzi, że palenie może spowodować udar mózgu. Palacze nie zdają sobie jednak sprawy, że są narażeni również na utratę wzroku, np. w wyniku jaskry. Obecnie szacuje się, że w Polsce na jaskrę choruje 750 tysięcy osób, z czego leczeniem objętych jest zaledwie 16 proc. Około 18 proc. to osoby, które w wyniku choroby utraciły całkowicie wzrok.

Palenie papierosów jest jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania: może wpływać nie tylko na jaskrowe uszkodzenie nerwu wzrokowego, ale także na rozwój zaćmy, czy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, tzw. AMD. Ryzyko rozwoju zaćmy u palaczy jest o 40 proc. większe niż u osób niepalących. W przypadku AMD jest podobnie.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>