Palenie utrudnia spanie.

Palenie papierosów wywiera niekorzystny wpływ na długość i jakość snu – zawiadamia czasopismo „Psychology, Health & Medicine”. Wyniki badań naukowców z University of Florida i Research Triangle Park (USA) wskazują na to, że prawie 12 proc. palaczy ma problemy z zapadnięciem w sen, a wiele spośród osób uzależnionych od papierosów budzi się w nocy (10,6 proc.) lub zbyt wcześnie rano (9,5 proc.).

Wśród osób niepalących wskaźniki są znacznie niższe. Poprawy jakości snu doświadczają także osoby, które zdecydowały się rzucić nałóg.

Badacze przestrzegają, że każdy wypalony papieros przyczynia się do skrócenia czasu snu o 1,2 min., a niedobór snu może powodować problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym i przyczyniać się do występowania depresji, cukrzycy, czy wysokiego poziomu cukru we krwi. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>