Pacjentowi po udarze maliny zaczęły smakować na niebiesko.

O przypadku mężczyzny, który po przebyciu udaru mózgu zaczął doświadczać wrażeń synestetycznych – informują lekarze ze szpitala św. Michała w Toronto (USA) na łamach pisma „Neurology”. Przejawem tego było m.in. to, że maliny zaczęły mu smakować na niebiesko. Mężczyzna zgłosił się do szpitala dziewięć miesięcy po udarze mózgu, ponieważ był zaniepokojony i zdezorientowany sprzecznymi informacjami, które odbierały jego zmysły. Odczuwał on np. niechęć na widok napisów w odcieniu żółci, a maliny zaczęły smakować dla niego jak kolor niebieski i wywoływały obrzydzenie.

Lekarze i naukowcy ze szpitala św. Michała rozpoznali u mężczyzny synestezję – stan, który pozwala na odbieranie wrażeń z wielu zmysłów jednocześnie: słyszenie zapachów, smakowanie obrazów, itp.

Podczas badań okazało się, że pacjent reaguje ekstatycznie na temat muzyczny z filmów o Jamesie Bondzie, a w trakcie odtwarzania utworu w zasięgu jego wzroku pojawiają się niebieskie błyski.

Reagował także obrzydzeniem, oglądając napisy w kolorze niebieskim i tylko nieco lepiej na widok żółtych liter. Tymczasem czarna czcionka nie wywoływała w nim żadnych wrażeń.

Badanie mózgu wykazało, że muzyka z Jamesa Bonda aktywowała u mężczyzny wiele nietypowych obszarów, uruchamiając jednocześnie wzgórze, hipokamp i korę słuchową.

Podobnie niebieskie napisy – powodowały aktywację zarówno części mózgu odpowiedzialnych za wrażenia zmysłowe, jak i reakcje emocjonalne.

Nie zaobserwowano takich wzorców aktywacji mózgu u osób badanych z grupy kontrolnej.

Jest to drugi na świecie przypadek nabytej synestezji. Lekarze twierdzą, że pacjent mógł zostać synestetą na skutek powstania nowych połączeń w mózgu, który próbował naprawić swoją sieć neuronalną po udarze. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>