Pacjent rekordzista – 45 lat w szpitalu.

Brazylijczyk Paulo Henrique Machado jest światowym rekordzistą jeśli chodzi o przebywanie w szpitalu. Trafił do lecznicy w Sao Paulo 45 lat temu po tym, gdy jako dziecko zaatakował go wirus polio – donosi BBC. Mężczyzna jest sparaliżowany. Mimo to uczy się komputerowych animacji, przygotowuje też serial o swoim życiu i swojej przyjaciółce, też chorej na Heine-Medinę, z którą dzieli pokój. „Kiedy się budzę i widzę ją, to mi dodaje sił – mówi Machado o Elianie Zagui. 45-letni Machado spędził całe swoje dotychczasowe życie w szpitalu. Jego matka zmarła, kiedy miał dwa dni. Wtedy zaatakował go wirus polio, który szalał w Brazylii.

Pacjent wymaga stałej opieki, podłączony jest przez całą dobę do respiratora, poza murami szpitala bywał krótko ok. 50 razy w czasie 45 lat.

Mimo paraliżu nie poddaje się, zebrał od darczyńców kilkadziesiąt tysięcy dolarów na film, którego scenariusz napisała jego szpoitalna współmieszkanka.

„Jestesmy jak brat i siostra wierzymy sobie bezgranicznie, jesteśmy sobie potrzebni” – tłumaczy Machado.

Oboje trafili do szpitala z polio w grupie 11 dzieci w latach 70. Tylko oni do dziś żyją.

Polio atakuje system nerwowy, może doprowadzić do paraliżu, nawet do śmierci. Dopiero szeroka akcja szczepień w latach 60 ub. wieku doprowadziła praktycznie do wymazania z mapy chorób Heine-Medinę, choć jej ogniska nadal są w Nigerii, Afganistanie i Pakistanie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>