Pacjenci z SM częściej chorują na raka?

Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane (SM) mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka. Dotyczy to każdego typu nowotworu, ale w szczególności raka piersi – wynika z badań opublikowanych właśnie na łamach „ European Journal of Neurology”. Jednak ponieważ wnioski te są sprzeczne z wcześniejszymi doniesieniami naukowymi, autorzy badania – zespół dr. Li-Min Sun z Zuoying Branch of Kaohsiung Armed Forces General Hospital w Kaohsiung na Tajwanie – podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych studiów w tym temacie.

Tajwańscy naukowcy porównali dane pacjentów z SM pochodzące z Narodowego Systemu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Dotyczyły one 1292 pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę w latach 1997-2010.

„Nasza analiza przyniosła nieoczekiwane wyniki – mówi dr Li-Min Sun. – Odkryliśmy, że osoby ze stwardnieniem rozsianym były o 85 proc. bardziej narażone na rozwój raka niż grupa kontrolna. Szczególnie wysokie było ryzyko rozwoju raka piersi – ponad dwukrotne większe niż w pozostałej populacji”.

Zdaniem autora, takie wyniki sugerują, że chorzy na SM powinny być dokładnie i regularnie monitorowani pod kątem wczesnego wykrycia choroby nowotworowej.

Dr Sun podkreśla jednocześnie, że nie jest jasne, dlaczego wyniki otrzymane przez jego zespół nie są zgodne z większością przeprowadzonych wcześniej badań. „Być może odgrywają tu pewną rolę czynniki genetyczne i środowiskowe, które wyróżniają populację tajwańską od mieszkańców krajów zachodnich. Dodatkowe badania, zakrojone na szeroką skalę, powinny pomóc nam ostatecznie rozwiać wątpliwości” – dodaje.

Niektóre wcześniejsze eksperymenty wykazały co prawda, że część pacjentów cierpiących na choroby autoimmunizacyjne, w tym SM, może mieć podwyższone ryzyko zachorowania na raka, ale większość badań nie potwierdziła istnienia związku między tymi schorzeniami.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>