Pacjenci z implantem ślimakowym konsultowani i rehabilitowani na odległość.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu stworzył pierwszy na świecie system zdalnego dopasowania procesora mowy implantu ślimakowego, który zapewnia możliwość kontroli i pomocy w zapewnieniu sprawnego funkcjonowania urządzenia wszczepionego osobie niesłyszącej ? poinformował podczas konferencji prasowej prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu.

Zdaniem naukowców z IFiPS, osiągnięcie najlepszego efektu słuchowego po zabiegu wszczepienia implantu słuchowego zależy w dużej mierze od długofalowej, dobrze zorganizowanej i skoordynowanej opieki medycznej i rehabilitacji. Jest to niezbędne, żeby dopasować parametry stymulacji elektrycznej nerwu słuchowego do potrzeb pacjenta. Konieczna jest również rehabilitacja logopedyczna oraz konsultacje pedagogiczne i psychologiczne.

Pacjenci, którym wszczepiono implant to głównie dzieci, nierzadko mieszkające daleko od Instytutu. Po długiej podróży trudno jest pracować z pacjentem, badania stają się mniej wiarygodne. Dlatego IFiPS zdecydował sie na zdalne prowadzenie badań, konsultacji i dopasowywania systemu implantu ślimakowego. Umożliwia to konsultacje w ośrodku bliższym miejsca zamieszkania pacjenta. Specjaliści z Instytutu, korzystając z połączenia internetowego mogą zdalnie przeprogramować procesor mowy pacjenta na podstawie wyników pomiarów. Jak to się dzieje?

Procesor mowy pacjenta zostaje podłączony do sprzętowego interfejsu diagnostycznego na komputerze „A” poradni logopedycznej w miejscu zamieszkania pacjenta. Specjalista wykonujący badanie i programujący procesor mowy, pracuje przy komputerze „B”, np. w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy. Rozpoczynając badanie specjalista przejmuje kontrolę nad komputerem „A”, wykorzystując do tego połączenie internetowe. Umożliwa mu to uruchomienie aplikacji służącej do programowania procesorów mowy, oraz wykonanie innych czynności.

- System zdalnego dopasowania procesora mowy implantu ślimakowego zdobył już liczne nagrody m.in.: złoty medal na 57. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych technik INNOVA 2008 w Brukseli ? mówił podczas konferencji prasowej prof. Henryk Skarżynski.
www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>