Pacjenci „wyciszani” lekami psychotropowymi w niemieckich domach opieki.

W ramach oszczędności, pensjonariuszy niemieckich domów opieki uspokaja się lekami psychotropowymi. Okazało się, że spośród 1,1 mln osób cierpiących na demencję, 240 tys. pacjentów dostaje je bez wyraźnych wskazań – informuje Gazeta Wyborcza.
Sprawę nagłośnili specjaliści z Centrum Polityki Społecznej Uniwersytetu w Bremie. Według nich, w ten sposób chorych wycisza się, aby nie sprawiali personelowi problemów. Regularne podawanie psychotropów sprawia, że pacjenci stają się apatyczni, a często nie są w stanie wstać z łóżka – informuje Gazeta Wyborcza.

„Farmakologiczne wyciszanie” nie jest dla nich bezpieczne. Zwykle bez nadzoru lekarzy podaje się im preparaty używane do leczenia psychoz, które mogą powodować zawały, wylewy i ciężkie infekcje.

Eksperci podejrzewają, że właściciele domów opieki wykorzystują chorych na demencję, by podreperować budżety. Po „kuracji” psychotropami pacjenci nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Wówczas klasyfikuje się ich jako całkowicie niepełnosprawnych, a to wiąże się z większą dotacją dla domu opieki.

Więcej: www.gazeta.pl, Rynek Zdrowia,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>