Oznaki starzenia mają związek z drobnymi zakrzepami w mózgu.

Przygarbiona postawa, sztywność i drżenie kończyn mogą mieć związek z bardzo małymi zakrzepami w naczyniach mózgowych – informuje pismo „Stroke”. Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago dokładnie (z użyciem mikroskopu) zbadali mózgi 418 zmarłych pacjentów – księży i zakonnic, którzy brali udział w badaniach Religious Order Study. U 29 proc. z tych, którzy nie wykazywali objawów udaru znaleziono uszkodzenia naczyń krwionośnych tak drobne, że nie wykazałyby ich typowe badania obrazowe mózgu w rodzaju tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Jak się okazało, im więcej znaleziono uszkodzeń, tym częściej występowały za życia pacjentów objawy zbliżone do występujących w chorobie Parkinsona – powolne ruchy, sztywność, drżenie i przygarbiona postawa. Łagodne objawy tego rodzaju pojawiają się u około połowy osób w wieku 85 lat i nasilają się z wiekiem.

Zdaniem autorów badań zaburzenia przypominające chorobę Parkinsona nie powinny być traktowane jako normalne objawy starzenia. Nie ma dowodu, że zmiany w mózgu są bezpośrednią przyczyną pogorszenia sprawności ruchowej – natomiast widoczny jest pomiędzy nimi związek. Być może uda się wykryć przyczynę i ograniczyć zaburzenia, które dotychczas wydawały się nieuniknionym następstwem starości.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>