Owoce granatowca właściwego kontra gronkowce!

Maść zawierająca wyciąg ze skórki granatów może pomóc w leczeniu zakażeń gronkowcem złocistym opornym na różne szczepy antybiotyków (MRSA). Badania brytyjskich naukowców zostały opublikowane w piśmie ?BMC Complimentary and Alternative Medicine?. Nadużywanie, jak również niewłaściwe używanie antybiotyków, niezgodne z zaleceniami lekarza, przyczyniło się do powstania niebezpiecznych szczepów bakterii opornych na większość znanych antybiotyków. Należą tu szczepy gronkowców określane w skrócie MRSA (gronkowiec złocisty oporny na metycylinę), na które nie działają żadne antybiotyk z grupy beta-laktamów, w tym penicyliny, cefalosporyny, monobaktamy czy karbapenemy. MRSA są częstą przyczyną trudnych w leczeniu zakażeń szpitalnych.

Zdaniem naukowców z Kingston University w Londynie, wyciąg ze skórki grantów może znaleźć zastosowanie w leczeniu zakażeń wywołanych przez szczepy oporne na antybiotyki, w tym MRSA. W trakcie trzyletnich badań odkryto również, że przeciwbakteryjne własności grantów można znacznie wzmocnić dodając dwa inne składniki ? witaminę C i/lub sole metali.

Doświadczenia prowadzono na różnych szczepach, w tym na MRSA, pobieranych od pacjentów przebywających w szpitalu. Okazało się, że infekcje opornymi gronkowcami najskuteczniej zwalczał wyciąg ze skórki granatów z dodatkiem soli metali. Natomiast w leczeniu innych powszechnych w szpitalach infekcji lepsze efekty uzyskano, gdy do tej mieszanki dołożono jeszcze witaminę C.

Na podstawie swoich badań naukowcy opracowali maść, która może skutecznie zwalczać mikroby oporne na antybiotyki. Substancja w tej postaci powinna być lepiej tolerowana i powodować mniej ubocznych reakcji u pacjentów.

PAP, www.rynekzdrowia.pl

2 myśli nt. „Owoce granatowca właściwego kontra gronkowce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>