Otyłość i deficyt testosteronu niszczą mózg w tandemie.

Niski poziom testosteronu potęguje szkodliwy wpływ otyłości na układ nerwowy – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles podczas 95. dorocznego zjazdu Towarzystwa Endokrynologicznego w San Francisco (15-18 czerwca). W trakcie badań obserwowano trzy grupy samców myszy, które wskutek spożywania pokarmu o wysokiej zawartości tłuszczu stały się otyłe. Każda z grup liczyła po osiem osobników. W pierwszej znajdowały się samce o normalnym poziomie testosteronu, w drugiej te, u których w wyniku kastracji, występował niski poziom tego hormonu, a w trzeciej znajdowały się osobniki po kastracji jednak poddane terapii hormonalnej.

W porównaniu z myszami o normalnym poziomie testosteronu, samce po kastracji miały więcej tkanki tłuszczowej, wyższy poziom cukru we krwi i gorszą tolerancję glukozy. Naukowcy zaobserwowali ponadto, że mózgi otyłych myszy wykazywały objawy stanu zapalnego, co działało niszcząco na komórki układu nerwowego. Proces ten przebiegał znacznie silniej, jeżeli u gryzoni występował dodatkowo niski poziom testosteronu. W przypadku grupy przyjmującej środek hormonalny efekt ten był jednak mniej wyraźny.

„Niski poziom testosteronu i otyłość często towarzyszą starzeniu się mężczyzn. Zarówno jedna, jak i druga przypadłość zwiększa ryzyko cukrzycy i choroby Alzheimera. Nasze badania wskazują, że razem przyczyniają się także do uszkodzeń układu nerwowego” – mówi autorka analizy dr Anusha Jayaraman.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>